Що говорить преса про розлад Києва і Москви, що намітився

Мабуть, це перший випадок в дипломатичній практиці двох країн, коли звернення одного лідера доходить до іншого одночасно зі всім останнім світом. Воно і зрозуміло: скориставшись передовими технологіями, Дмитро Медвєдєв зробив своє послання Віктору Ющенку як не є найдоступнішим - виклав його в глобальній мережі: читай - не хочу. Сумнівно, звичайно, що подібний "зразок" спілкування використовуватиметься надалі, але тим образливіше нинішній "відео-привіт" російського лідера. Адже не рукою ж поцілунок Україні посланий. А прямий сигнал, сенс якого сповна однозначний: "У вас скоро вибори? Тоді ми йдемо до вас!".

Що сказав Медвєдєв?

З іншого боку, чого питати, було чекати від росіян після недавніх незрозумілих дій, що не закінчилися нічим, і заяв стосовно російського флоту в Криму, чиї транспортні частини перевозили по українській території щось "заборонене до перевезення". Після показового засвідчення дружби з новим генсеком НАТО, повагу якому українські дипломати поспішили виразити попереду планети всій. Після річниці подій в Південній Осетії - ще однієї причини пригадати минулі (та ще які!) образи.
А вже чим не привід для сварки вибачливо-зневажливе "схвалення" Банкової кандидатури Михайла Зурабова на пост керівника російської дипмісії в Україні? При всій спірності російського вибору не можна ж було так натужно і не дуже тактовно демонструвати своє українське "фє". Ось і отримали в помсту тематичний відео- і аудіоряд.

"Останнім часом українська і російська громадськість виражає занепокоєння з приводу наших двосторонніх відносин. За визнанням самих українських політиків, їх рівень зараз безпрецедентно низький, і з цим важко не погодитися. Напруженість у відносинах  Росії і України дійсно зашкалює", - почав своє послання Дмитро Медвєдєв. "Давайте поглянемо, що конкретно відбувається. Офіційний Київ зайняв відверто антиросійську позицію у зв'язку з військовим нападом режиму Саакашвілі на Південну Осетію. Саме з української зброї вбивали мирних жителів і російських миротворців. Порушуючи засадничі угоди між нашими країнами продовжується лінія на те, що перешкодило діяльності Чорноморського флоту Росії, щодня продовжується", - продовжив президент РФ.

"На жаль, не затихають кампанії, пов'язані з витісненням російської мови з українських засобів масової інформації, з сфери освіти, з культури, з науки. Зовні гладка риторика українського керівництва погано поєднується з відвертим спотворенням складних, важких епізодів нашої загальної історії, трагічних відносин великого голоду в Радянському Союзі, з трактуванням Великої Вітчизняної війни як деякого протиборства між тоталітарними системами".

"Трохи інакше йдуть економічні відносини. Вони, звичайно, розвиваються, але повністю розкрити їх потенціал поки не удається. І причина все та ж - російським компаніям доводиться регулярно стикатися з відвертою протидією з боку української влади. Вище політичне керівництво України в обхід Росії домовляється з керівництвом Євросоюзу з питання постачань газу до Європи, до речі сказати, нашого, російського, газу, і підписує документ, що абсолютно не стикується з січневими російсько-українськими домовленостями".

"Я упевнений, що наші відносини з українським народом переживуть будь-які проблеми. Їх не зруйнувати корисливими інтересами політиків, мінливою світовою кон'юнктурою, помилками окремих керівників, тим більше не втопити в базіканні і псевдоісторичних дослідженнях. Переконаний, повинні настати нові часи. Але в нинішній ситуації мною прийнято рішення не направляти до України нашого посла. Він приступить до роботи пізніше. Конкретні терміни будуть визначені з врахуванням реальної динаміки наших відносин", - підсумував Д.Медвєдєв.

Що сказали ЗМІ?

ЗМІ про звернення Д.Медведєва І поки Віктор Ющенко думає над відповіддю своєму російському колезі, засоби масової інформації кинулися обговорювати як власне послання Д.Медвєдєва, так і його, послання, наслідки, що далеко йдуть. Показово в цьому сенсі те, що участь в обговоренні беруть, в основному, російські і українські видання, що, в принципі, логічно. ЗМІ Європи і США, за поодинокими винятками, вважають за краще делікатно помовчати, що, загалом, наводить на всякі роздуми.

Один із таких винятків - британська Financial Times. У редакційній передовиці газети, зокрема, звернули увагу: "Президент Дмитро Медвєдєв, по суті, дав старт кампанії по внесенню України до російського порядку денного. Д.Медвєдєв натякнув на участь в українських президентських виборах нових лідерів, здатних покласти край "антиросійській" політиці і поглибити відносини з Москвою. Кремль знову заговорив про вплив на Україну, а заразом про підведення риси під президентством прозахідного Віктора Ющенка, який, швидше за все, програє в гонці за президентське крісло, наміченій на січень 2010 року".

Журналісти з The Daily Telegraph (Великобританія) виявилися не менш категоричні: "Президент Росії Дмитро Медвєдєв люто накинувся на свого українського колегу Віктора Ющенка, не забувши нагадати про те, що антиросійська політика Києва загрожує, у тому числі, постачанням російського палива до Європи. В Україні скоро вибори, і, мабуть з усього, боротьба знову розвернеться між прозахідними кандидатами і їх лояльними до Росії візаві".

Своєю думкою поділилися і співробітники американської The Wall Street Journal: "Росія і Україна роками випробовують проблеми в стосунках, але нинішня критика з боку Дмитра Медвєдєва на адресу української влади не в приклад жорстка. Ймовірно, російський президент серйозно розраховує на програш Віктора Ющенка на майбутніх президентських виборах".

Російська "Незалежна газета" висловила свою думку про те, що відбувається: "Оголосивши про рішення відкласти приїзд до Києва нового посла РФ, Дмитро Медвєдєв тим самим послав недвозначний меседж проросійським силам в сусідній державі: Москва зацікавлена в переформатуванні української влади. А значить, підтримуватиме на майбутьніх виборах свого кандидата. І тут важно розуміти: як би не закінчилася нинішня пікіровка Кремля з Банковою, крок, зроблений російською владою, приведе до подальшого дистанціювання від Росії близьких і не дуже партнерів на пострадянському просторі. Ніхто не захоче стати черговим об'єктом для виховання батогом, навіть за наявності вагомих аргументів".

На думку журналістів газети "Комерсант", назвавши політику Києва "відверто антиросійською", пан Медвєдєв оприлюднив безпрецедентне рішення: Росія не направить до сусідньої країни свого посла, поки там не зміниться керівництво. "Президент РФ, по суті, задіяв "грузинську схему" - жодних стосунків з паном Ющенком до зміни влади в Києві. Тим самим Москва не просто включилася в президентську гонку в Україні, як це було в 2004 році, але і ясно вказала, хто саме повинен в цій боротьбі програти", - зазначили співробітники видання.

"Известия" були і зовсім короткі: "За великим рахунком, адресат послання Д.Медвєдєва зовсім не Ющенко, а ті, хто має намір поборотися за пост глави української держави. І ті, хто за них голосуватиме".

Засідання продовжується...

Не здивуюся, якщо і сьогодні основний масив новинних стрічок складуть коментарі зроблених напередодні заяв. Не загубитися б тепер в геополітичних нетрях і не перестаратися в пошуку сенсацій там, де їх немає.

У заяві Дмитра Медвєдєва сенсацій немає. Його слова - сповна прогнозована реакція на дії і заяви української влади останнім часом. Ми самі принесли на блюдечку червону ганчірку, ґрунтовно потрясли нею і застигли з міною розчарування на обличчі.
Хотіли, як завжди, зіграти в незалежність і непохитність, проявити характер. Але отримали, як завжди, ляпас і ганебні повчання про те, що, граючи по-великому, треба грати по-великому, не сподіваючись ні на фору, ні на піддавки, ні на слабкості суперника. Особливо напередодні власних виборів. Особливо напередодні чергової непідготовленої в "паливному" сенсі зими

Олеся Сафронова ИМК

Теги: Дмитро Медвєдєв, Віктор Ющенко, відносини України і Росії