Науковець Центру «Сефер» розповів у Києві про романтичне переосмислення караїмами власної ідентичності27 лютого у Києво-Могилянській академії відбулася публічна лекція В’ячеслава Лихачова (Москва–Київ) – історика, представника міжнародного Центру науковців і викладачів юдаїки «Сефер» в Україні, повідомляє кореспондент "Релігії в Україні" з посиланням на організаторів заходу.

Тема лекції - «Традиція, винайдена у Криму: від Сувоїв Тори до священних дубів». Вона проходила під егідою Науково-дослідного центру орієнталістики імені Омеляна Пріцака та Національного університету «Києво-Могилянська академія».

Як ішлося на лекції, для вдалого винайдення власного минулого народу потрібні здібні й схильні до авантюризму інтелектуали, вдалі та прийняті на віру підробки і сприятливий історичний контекст. У випадку східноєвропейських караїмів – невеликої тюркомовної групи, що сповідує маргінальний різновид юдаїзму – в наявності було не лише все перераховане, але й дуже серйозна мотивація.

Упродовж останніх 150 років вони спромоглися практично повністю переписати власну історію і переосмислити ідентичність, та більше того – майже цілком успішно переконати оточення у своїй міфопоетичній історіософії. Випадок кримських караїмів, на думку лектора, є вельми цікавим як із точки зору власне історичного та історіографічного матеріалу, так і в якості яскравого прикладу вдалої національно-романтичної міфотворчості.

Нагадаємо, що кримські караїми (караї) – нечисленний тюркський народ, що склався як етнос в Криму. В даний час етнічні караїми (кримські караїми) проживають компактно на своїй батьківщині в Криму, Західній Україні (Луцьк, Галич), а також в Литві і Польщі, куди вони поптрапили з Криму. Караїми традиційно сповідають караїзм - іудаїзм караїмського напрямку.

Теги: