Церква Саєнтології Києва виграла у КМДА суд щодо права на реєстрацію своєї релігійної громадиОкружний адмінсуд Києва задовольнив у кінці лютого позов 12 засновників релігійної громади «Церква Саєнтології Києва» у Дніпровському районі м. Києва до Київської міської державної адміністрації і Управління у справах національностей та релігій КМДА про визнання протиправним та скасування розпорядження голови КМДА О. Попова від 25.06.2011 р. № 1088 — цим розпорядженням саєнтологам було відмовлено в реєстрації релігійної громади у зв’язку з тим, що їх статут та релігійна практика не відповідають вимогам статей 3, 4, 9, 18 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», повідомляє кореспондент "Релігії в Україні" з посиланням на всеукраїнську газету «Правдошукач».

Позивачами виступили громадяни Валерій Кокура, Катерина Пенькова, Лариса Макарова, Леонід Підчибій, Олена Любицька, Марина Єгорова, Олександр Висоцький, Тетяна Зражевська, Вікторія Купрейчук, Світлана Стрілецька та Ельміра Войтенко. Проте на рішення суду подано апеляцію, тому воно поки не набуло законної сили.

Відповідно до релігієзнавчого висновку щодо віровчення, культової практики та соціальних аспектів діяльності церкви саєнтології, підготовленого 25.06.2009 р. начальником відділу науково-експертної роботи Департаменту у справах державно-конфесійних відносин та забезпечення свободи совісті Державного комітету України у справах національностей та релігій, ще в 2004 році під час попередньої спроби саєнтологів зареєструвати їх церкву в Києві під час проведення релігієзнавчого дослідження соціальних аспектів діяльності релігійної громади «Церква Саєнтології міста Києва» було встановлено низку грубих порушень діючого законодавства.

У висновку також зазначається, що впродовж перших десятиріч свого існування церква саєнтології у США постійно звинувачувалася у порушенні прав людини та релігійних свобод, шахрайстві, фінансових махінаціях. Проте в останні десятиріччя XX ст. – на початку XXI ст. відбулися певні зміни у ставленні до саєнтології у США та європейських країнах. Структури церкви виграли низку судів у ряді європейських країн і домоглися своєї реєстрації як релігійних організацій. У квітні 2008 року саєнтологи Російської Федерації виграли у Європейському суді з прав людини і нині, за рішенням суду, зареєстровані в Російській Федерації як релігійна організація.

В Україні найактивніший саєнтологічний центр знаходиться у Харкові (Харківський гуманітарний центр Хаббарда), діє Київський гуманітарний центр Хаббарда, на території держави існують саєнтологічні осередки, зареєстровані як громадські організації. Жодна з релігійних громад церкви саєнтології в Україні не має реєстрації як юридичної особи, проте чинне законодавство дозволяє існувати таким громадам і без такої реєстрації. 


Крапку в цьому складному питанні, безперечно, має поставити Київський апеляційний адміністративний суд.

Теги: