На Буковині знайшли 6-тисячолітнє трипільське городище з рівчаками, які нагадують великі хрестиДивовижні артефакти виявили на одному з островів Дністра на Буковині. Десятки метрів перехрещених рівчаків невідомого призначення із рештками міста знайшли археологи, повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на Вікна СТБ.

Їм щонайменше 6 тисяч років. Дослідити залишки городища пращурів з’їжджаються фахівці з усього світу. Та ризикують не встигнути – острів можуть знищити будівельники. Бо він заважає зведенню Дністровської ГАЕС.

Рівчаки зроблені з глини й найбільше нагадують великі хрести. І такого археологи ще ніколи не бачили. Ба більше – навіть не уявляють, із чим зіткнулися. Незвичні канали знайшли, досліджуючи трипільське городище. Але острівця, якого собі вподобали трипільці, сучасники вирішили пустити під воду.

Іван Фурман, в.о. заступника директора філії «Дирекції з будівництва дністровської ГАЕС»: "Він буде періодично виходити на поверхню. будуть гнити водорослі. Будуть запахи, будуть малярійні комарі. Тобто для санітарно ї підготовки ложа водосховища ми мали цей острів розібрати".

І вже майже розібрали. Спинили археологи. Тепер намагаються дослідження, які потребують років, втулити в кілька місяців. Допомагають волонтери та студенти.

Тут працюють і американські науковці. Доктор Дастин Кілер з одного з найвідоміших у Сполучених Штатах університету Буффало відкриває для себе трипільську культуру. До цього попрацював уже в Мексиці, Канаді, Франції, Бельгії, Австрії та Фінляндії. Останні три роки на російській Камчатці очолював експедицію.

Проте, таких поселень не бачив іще ніде.

Дастин: "Ці рівчаки, про які ніхто не може сказати, для чого вони, було б вельми цікаво це дослідити".

Фотографує городище, щоб потім із безлічі світлин створити на комп'ютері 3D проекцію пам'ятки – цілковите новаторство в українській археології. Поки науковці працюють на острові, на ГЕС, що вгорі Дністром, неочіковано пускають воду.

Кожного дня єдиний вхід на острів заливає водою.

Уже на великій землі науковці показують, що ще цікавого знайшли на острові. Усьому цьому – понад 6 тисяч років: і посудові, і прикрасам, і крем’яному знаряддю.

Науковець: "Трипіллям займаюся в експедиціях уже більше 20 років. От мені до цього попався один наконечник. а тут ось, будь-ласка, тонка дуже робота. От скільки наконечників".

На те, щоб повністю дослідити острова в археологів часу - до середини осені. Все, чого не встигнуть задокументувати - зникне назавжди.

Теги: