3 жовтня у Києво-Печерській лаврі, в рамках VIII Фестивалю православних ЗМІ відбувся круглий стіл «Сімейні цінності: проблеми, міфи, реалії. Політика держави та відображення у ЗМІ». Головним спікером події став Уповноважений при Президенті України з прав дитини Юріій Павленко, повідомляє кореспондент порталу "Релігія в Україні".

Разом з дитячим омбудсменом активними дійовими особами круглого столу були голова Інформаційно-просвітницького відділу Волинської єпархії протоієрей Валентин Марчук, який виховує 7 дітей, в тому числі трьох усиновлених, заступник голови Синодального відділу УПЦ у справах сім'ї протоієрей Олег Мельничук та голова Інформаційно-просвітницького відділу УПЦ, прес-секретар Предстоятеля УПЦ протоієрей Георгій Коваленко.

Дитячий омбудсмен Юрій Павленко визначив основні напрямки державної програми розвитку сімейної та ювенальної (дитячої) політики в Україні. Зокрема, це максимальна підтримка сім’ї (соціальна, психологічна, матеріальна) з невтручанням в її внутрішні справи, розвиток системи захисту дітей-сиріт, зміна карального підходу до малолітніх правопорушників на гуманний.

Омбудсмен навів статистичні дані. Так, на сьогодні в Україні залишається 967 будинків-інтернатів, але кількість дітей в них за декілька останніх років наполовину скоротилася, оскільки цьому сприяла нова політика держави на влаштування сиріт у прийомні сім’і. Проте останнім часом кількість дітей в інтернатах почала зростати, бо працівники цих закладів, аби зберегти свою роботу, почали вести серед малоімущих родин агітаційну кампанію за передачу дітей в інтернати за добровільною згодою (заявою) батьків. Юрій Павленко поставив перед місцевими посадовцями завдання припинити таку практику і налаштуватись на пріоритетну державну політику -- всіляку підтримку сім’ї як головної ланки розвитку і виховання дитини. Відтак за рішеннями місцевих судів близько 800 дітей були поновлені у своїх сім’ях.

На сьогодні держава збільшила кількість соціальних працівників до 12000 чоловік - перед ними, заявив Ю. Павленко, поставлена задача стати "помічниками сім’ї". Більш того, дитячий омбудсмен висловився за те, щоб священики і соціальні працівники були партнерами в роботі з сім’ями, які потребують на допомогу. Особливо це стосується сіл і невеликих міст, де священик може карще знати родини своїх парафіян, ніж соціальний працівник. Як позитивний приклад співпраці держави і Церкви Юрій Павленко вказав на місію протоієрея Олега Мельничука в пологових будинках Києва: після проведення священиком співбесід серед 2000 мам, які хотіли зректися дитини, 700 залишили дитину в сім’ї.

Уповноважений з прав дитини також навів дані, які свідчать про велику кількість родин, де проти дітей застосовується насильство з боку батьків. Зокрема, 10% українських дітей заявили, що зазнають такого насильства щодня. Особливо омбудсмена обурило те, що часто батьки при розлученні ділять дитину, як майно.

Уповноважений з прав дитини торкнувся і теми ювенальної юстиції, яка набула негативного розголосу серед православних. Він визначив її як "правосуддя дружнє до дитини" і підкреслив, що ювенальна (дитяча) юстиція і сімейна політика в Україні -- це два різних законодавства. Окреме судочинство для неповнолітніх правопорушників не займається вилученням дітей із сімей, а вводиться з метою гуманізувати кримінальне правосуддя щодо дітей. Завдяки початим реформам у цій галузі вдалося суттєво знизити перебування у колоніях і СІЗО неповнолітніх, які скоїли дрібні злочини. Ще два роки тому таких дітей у в’язницях перебувало до 90%. Зараз таких дітей в українських СІЗО залишилось всього 300 чоловік. Завдяки ювенальним технологіям держава проводить з девіантними дітьми і підлітками більш дієву профілактичну і реабілітаційну роботу, і сподівається на підтримку церковних організацій.

Ювенальна юстиція не передбачає неконтрольованого втручання держави в сім'ю та жорстокого відбирання дітей у батьків за найменшу провину - це абсолютний міф, вважає Юріій Павленко. Під час відвертої розмови з учасниками круглого столу Уповноважений при Президенті України з прав дитини навіть розповів, що отримав підтримку і благословіння на свою діяльність від духівників руського Свято-Пантелеймонівського монастиря на Афоні і Патріарха Кирила. Вони були приємно вражені, що людина, яку часто ототожнюють з ювенальною юстицією, насправді дбає про захист дітей і цим втілює заповіді милосердя на державному рівні.

Продовжуючи тему захисту дітей, дитячий омбудсмен повідомив, що за його участю підготовлено проект закону, який захищає дітей від негативного медіа-впливу. Зокрема, в кіно- і телепрограми будуть введені спеціальні позначки - в залежності від змісту інформаційного продукту і віку телеглядача. Таку систему запозичено з досвіду європейських країн.

Учасники круглого столу подякували Юрію Павленку за те, що він поставив крапки над "і", та розповіли про свій досвід піклування над дітьми-сиротами. Зокрема, протоієрей Валентин Марчук, який виховує прийомних дітей, запросив Уповноваженого з прав дитини взяти участь у церковних благодійних проектах, що здійснює Волинська єпархія УПЦ. Також отець Валентин зазначив, що соціальні працівники не завжди відповідають своєму покликанню, але це провина не держави, а всього суспільства. Водночас, за спостереженнями протоієрея Валентина Марчука, "більшість психологів і соціальних працівників адекватні до своєї професії", а Юрія Павленка священнослужитель назвав "совістю влади по відношенню до дітей".

Після проведення круглого столу дитячий омбудсмен роздав його учасникам брошури "Конвенція ООН про права дитини" і заявив: "Дискусія була довгою та насиченою, але зводилась до єдиного: сім’я – це найвища цінність як для держави, так і для Церкви (вірю, що і для більшості людей), ми повинні бути єдині в тому, щоб захистити право кожної дитини на виховання в сім’ї".

Теги: