Премія заснована Кіровоградською обласною радою у 2002 році на клопотання обласних осередків Національної Спілки архітекторів України, Українського геральдичного товариства та Національної Спілки художників України і вручається щороку 21 березня у день народження архітектора Якова Паученка.

Презентація експозиції демонстраційних матеріалів творів, які висуваються на здобуття премії, проходила за участі членів конкурсної комісії. З вітальним словом виступив голова Кіровоградської обласної ради, голова конкурсної комісії премії Олександр Чорноіваненко. Високий художній та науково-історичний рівень виконання представлених  робіт відзначили члени конкурсної комісії - голова обласної організації Українського геральдичного товариства, заслужений архітектор України Віталій Кривенко та голова правління обласної організації Національної Спілки архітекторів України Людмила Харламова.

На здобуття цьогорічної премії подаються твори в двох номінаціях – «геральдика та вексилологія» і «декоративно-прикладне мистецтво».

Зокрема, у номінації «декоративно-прикладне мистецтво» подається монументальні панно в техніці мозаїки: «Старий Заповіт», «Хрещення Київської Русі», триптих «Іоанн Хреститель», «Покрова Пресвята Богородиця» та «Свята Праведна Єлисавета» 2017-2018 років виконання на території соборного храму Благовіщення Пресвятої Богородиці в місті Кропивницькому (автор: художник Олександр Кривко) та твори - панно, виконані в традиційних техніках декоративно-прикладного мистецтва - художня вишивка гладдю та хрестиком,  об’ємна аплікація із кольорових стрічок (автор: заслужений майстер народної творчості України Валентина Мунтян).

Емоційною була презентація протоієрея Олександра Кривка - автора згаданого панно, художника, викладача художньої школи імені О.О.Осмьоркіна, голови Архітектурно-будівельного відділу Кіровоградської єпархії УПЦ (МП), клірика храму Святителя Миколая Чудотворця. Випускник Одеського державного художнього училища ім. М.Б.Грекова, митець, межі творчості якого - від промислової графіки, живопису, скульптури до сучасного поліграфічного дизайну, дизайну інтер’єрів та архітектурних рішень в культовій архітектурі. В 2010 році він закінчив богословське відділення Полтавської місіонерської духовної семінарії УПЦ (МП) в м. Горішні Плавні, де досконало вивчав ще й іконопис. Є автором та співавтором проектів: монументу «Героям Чорнобиля»  в м. Кропивницькому (1996) та православних храмів в с. Клинці Кіровоградського району Кіровоградської області, Трьохсвятительського дерев’яного храму Полтавської семінарії  в м. Горішні Плавні, Святого Миколая Чудотворця та Хрестильної каплиці на території Свято-Преображенського собору в м. Кропивницькому та багато ін. За високу майстерність та особистий внесок у розвиток сучасного українського монументального та культового мистецтва нагороджений почесними відзнаками – медалями «За гуманізм» та «Св. Прав. Єлисавети І-го ступеня», орденами «Ікони Почаївської Божої матері» та «Прп. Димитрія Ростовського».

Створені ним монументальні мозаїчні панно, що номінуються на здобуття премії - «Старий Заповіт» (2017. Смальта. 1,8 м х 15 м), «Хрещення Київської Русі» (2018. Смальта. 1,8 м х 5,25 м) та триптих «Іоанн Хреститель»,  «Покрова Пресвята Богородиця» та «Свята Праведна Єлисавета» (2018. Смальта. 306 см х 126 см) - є органічною складовою частиною ансамблю декоративного оформлення території соборного храму Благовіщення Пресвятої Богородиці в місті Кропивницькому. Всі композиції виконані в техніці класичної мозаїки з дотриманням художньо-технічної етапності – ескіз, графічний картон та кольоровий картон повномасштабного розміру з перенесенням на стінову основу.

Як зазначає сам автор, при роботі над творами він намагався дотримуватися чіткого ритму світлих і темних об’ємів, холодних і теплих кольорів з використанням їхньої символічної семантики для досягнення цілісної художньої гармонії, що мала підтримати архітектурне рішення храмового комплексу. Зазначається, що зображення святої праведної Єлизавети є образом покровительки міста Кропивницького, дореволюційна назва якого Єлисаветград.

Теги: