Як повідомляє видання «Одесская жизнь», «Кримські татари Одещини» — наймолодше з усіх національно-культурних товариств Одеси. Їм лише півроку. Як уточнює голова товариства Февзі Мамутов, за цей час кількість сімей, які приєдналися до громади, зросла з сорока до двохсот. Усі вони покинули рідний Крим у 2014-2015 роках.

«Є чимало людей, які люблять показувати свою слабкість і скаржаться на життя. Ми ж хочемо ділитися позитивними емоціями і на своєму прикладі показуємо, як. Ми хочемо, щоб наші люди не відчували себе самотніми, хоча в Одесі це складно, — зізнається Февзі. — Вона, як мама, всіх обійме і приголубить».

Обряди і свята кримських татар не відрізняються від загальномусульманських, але у них є свої національні особливості. Під час Курбан-байраму можна було насолодитися переглядом традиційного дійства — національною боротьбою «Куреш» серед дорослих і дітей.

За традицією, переможець отримував у подарунок живого барана. Це правило вирішили не порушувати і цього разу — за естрадою-черепашкою в очікуванні нового господаря пасся молодий баранчик.

Паралельно з концертом, у якому брали участь обидві громади, на площі готувалися страви кримськотатарської й афганської кухонь. На честь свята всіх охочих безкоштовно пригощали пловом, айраном і кавою, звареною на піску. При цьому можна було порівняти кулінарні традиції двох народів. Кримськотатарський плов приготували з яловичини, з нутом, а афганський — з м'ясом, родзинками, горіхами і тонким ніжним басматі. Однак представник афганської громади Дауд розповів, що головне в цьому святі все-таки не їжа.

«Найголовніше — це примирення. І родичі, і вороги повинні один одного в цей день привітати. Зараз, правда, в Афганістані така ситуація, що в гості не дуже ходять, тому так багато біженців з цієї країни в усьому світі. Тільки в Одесі — близько чотирьох тисяч осіб», — розповів Дауд.

На честь свята дві мусульманські діаспори пригостили понад 600 осіб, які прийшли на свято. Ще понад 900 кримськотатарських янтиків і чебуреків було продано.

Напередоднв президент України Володимир Зеленський привітав мусульман України та всього світу з початком Курбан-байраму. «Це свято наповнює серця вірян милосердям, любов’ю до свого ближнього, дарує світло надії та справедливості. Ми вдячні та високо цінуємо внесок мусульманської спільноти України у збереження та примноження духовного багатства та розмаїття нашого народу, утвердження миру та міжрелігійної злагоди в українському суспільстві. Нехай цей важливий для вірян час буде сповнений чистими помислами, благодійними справами, почуттями єдності та братерства», — сказано в привітанні.

Теги: