9 вересня відбувся захист бізнес-планів слухачок школи, а між ними було чимало й мусульманок: Донбас і Крим, так історично склалося, — території, де питома вага послідовників ісламу більша, як в інших регіонах України.

Захищала свій проєкт і мусульманка Ольга Шахід — переселенка з Донбасу, що, маючи університетський диплом, разом із вимушеним переселенням з Донецької области стикнулася, як і абсолютна більшість переселенців, із гострим питанням виживання: ні свого житла, ні досить добре оплачуваної роботи, щоб її вистачало й на оренду житла, й на забезпечення дітей і самої себе. Тож Ользі довелося шукати способи виходу зі скрути, замислитись над ідеєю створення власної справи, що допомогла б відчути впевненість у завтрашньому дні.

Як розповіла Ольга Шахід, їй пощастило, переїхавши до Києва, знайти роботу, але як єдина годувальниця родини вона весь час думала про якийсь підробіток і мріяла про власну справу. І коли голова Жіночої громадської організації «Мар’ям» Олена Мироненко порадила їй зголоситися до участи в проєкті «Бізнес-школа для жінок-ВПО», Ольга охоче скористалася можливістю.

У «Бізнес-школі для жінок-ВПО», як каже Ольга Шахід, усе, від занять до вільного часу, було продумано на найвищому рівні. Організатори врахували найменші дрібниці та нюанси: навіть меню слухачок школи враховувало їхні гастрономічні вподобання чи релігійні заборони.

І ось настав момент, коли учасниці проєкту захищали свої бізнес-плани. Це був не лише екзамен, перевірка знань: жінки змагалися за право стати володарками гранту від «Елеос-Україна» — стартового капіталу на власну справу. І хоча грантів тільки чотири, та, як каже Ольга Шахід, навіть ті, кому не поталанить виграти, все одно не в програші, бо набуті знання — це вже капітал. До того ж під час школи її учасниці отримали інформацію про те, як залучати інвестиції та які організації зацікавленні в підтримці нових стартапів.

У соцмережі «Фейсбук» програмна директорка ГО «Елеос-Україна» Олена Танасійчук поділилася своїми почуттями після захисту проєктів слухачок: «Я сьогодні мало спала. Думала про своїх — жінок, які стали мені такими за час проведення #бізнес_школа_для_жінок_переселенок. Згадувала, якими вони прийшли на проєкт… Вони сьогодні захищали свої бізнес-плани, стояли перед журі — такі красиві, такі натхненні. А я ж знаю історію кожної з них, знаю, з чим їм довелося стикнутися під час переселення, що вони втратили, що пережили. Знаю, в кого скільки дітей, і знаю тепер про деякі їхні мрії. І в грудях у мене стільки гордості за них, стільки радості, скільки поваги! Дякую, дівчата! Круті сьогодні! Просто фантастичні!»

Олена Танасійчук також розповіла виданню «Bituk Media», що дає цей проєкт жінкам-переселенкам з окупованих територій: «Сучасне українське суспільство, яке переживає наслідки анексії Криму та втягнуте у військовий конфлікт на Сході України, має знаходити шляхи підтримки внутрішньо переміщених осіб (ВПО), які втратили надію „перебути війну та повернутися додому“ і ще більш активно шукають постійну роботу чи замислюються про самозайнятість <...> Через навчання та стимулювання — до відкриття власної справи. Ми залучили фахівців, які доступно розповідають жінкам про те, як будувати бізнес, як прораховувати ризики та наймати співробітників. Також проводимо курс психологічної підготовки. Адже вкрай необхідно розуміти, чи готова учасниця до такого важливого кроку, як власна справа».

Як зазначає видання, в ситуації глобальної економічної кризи та пандемії коронавірусу перед кожним з нас особливо гостро постає питання отримання додаткової освіти, перекваліфікації, що здатна допомогти поліпшити добробут українців. Загалом в Україні станом на лютий 2020 року налічувалося майже 1,5 млн (1 439 965) ВПО. Згідно з опитуванням Міжнародної організації з міграції (МОМ) спільно з Міністерством з питань тимчасово окупованих територій та ВПО й Міністерством соціальної політики України, станом на липень 2019 року 80 % ВПО, що шукають роботу — це жінки. Щоб підтримати жінок-ВПО з Донбасу та Криму, зокрема кримських татарок, і допомогти їм створити власний бізнес, здобути економічну незалежність, і створено проєкт «Бізнес-школа для жінок-ВПО».

Теги: