«Хрестовоздвиженський монастир засновано 1650 року. Принаймні саме на цю дату вказує більшість джерел, що дійшли до нас. Заснування відбулося на честь пернмоги над військами Польщі та визволення Полтави від польського панування. На той час це була доволі дика містина – гора знаходилася поблизу міста, вона була вкрита густим лісом. До місця будівництва обителі вела одна – єдина доріжка», – розповідає краєзнавець Ольга Ксьонз.


Спершу монастир був чоловічим. Він став найпівденнішим серед полкових монастирів Гетьманщини XVII століття. Гголовним будівничим був ігумен Лубенського Мгарського монастиря Калістрат.

«Перші споруди будували з дерева, його у тих місцях було вдосталь – скрізь стіною стояли прадавні ліси. Кошти на цю богоугодну справу жертвували численні меценати. Це відомі у Полтавському краї люди - полковник Мартин Пушкар, старшина Іван Іскра, міщанин Іван Крамар та багато інших. Згодом монастир став потужним просвітницьким центром. Завдяки архієпископу Євгенію Булгарісу у монастирі з’явилася багата бібліотека, яка налічувала тисячі томів. На той час головний храм монастиря був дерев’яний. Мурований, освячений на честь Воздвиження Чесного і Животворного Хреста Господнього будували у 1689–1709 роках. На той час таке масштабне будівництво коштувало чималих грошей. До справи долучилися кілька воєначальників. Зокрема, полтавський полковник В. В. Кочубей, та двоє українських гетьманів — І. Самойлович й І. Мазепа. Деякі історики стверджують, що у обителі побував Богдан Хмельницький», - розповідає Ольга Ксьонз.


Під час Великої Північної війни у 1709 р. обитель була резиденцією шведського короля Карла XII. Монастир відвідали багато представників правлячої династії царської Росії. 3 грудня 1941 р. під час своєї поїздки до Полтави в монастирі побував Адольф Гітлер.


Троїцька церква монастиря споруджена 1750 поряд із соборною. Зруйнована під час Другої світової війни. 1999 відновлена на попередньому місці коштом Троїцької громади УПЦ (МП). Симеонівська церква на території монастиря збудована 1887 неподалік Троїцької церкви, з південого боку. Споруджена коштом купця І. С. Котельникова в пам'ять свого єдиного сина Семена, який помер у Полтаві.

Теги: