Разом з предстоятелем помісної Української Православної Церкви молилися архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій, настоятель храму Малої (Теплої) Софії протоієрей Петро Ландвитович, запрошене духовенство, керівництво і співробітники Національного заповідника «Софія Київська», меценати та гості.

На завершення богослужіння митрополит Епіфаній звернувся до присутніх з першосвятительським словом. «Щойно ми піднесли молитви за наших князів і правителів, а особливо великої княгині київської Ірини. Ми повинні знати власну історію, яку наші сусіди намагаються привласнити собі. Ми повинні знати свою історію, щоби розуміти глибоке історичне коріння нашої держави і Церкви, адже ми є частиною Європейського цивілізаційного простору. Сьогодні особливий день, коли ми запроваджуємо добру традицію – збиратися і згадувати у молитві князів і правителів древньої Київської держави – Русі. Тож будемо дякувати Богові й пам’ятати наших славних пращурів і нехай Господь упокоїть їх в царстві Небесному, а нам дає сили і мудрість укріпляти державу і Церкву», – зокрема сказав владика.

Після відправи предстоятель вручив генеральному директору Національного заповідника «Софія Київська» Нелі Куковальській ювілейну пам’ятну відзнаку з нагоди 20-річчя відновлення Свято-Михайлівського собору, а також нагородив меценатів заповідника.

Згодом він у Будинку митрополита взяв участь у круглому столі присвяченому постаті княгині Інгігерди-Ірини. На заході був також присутній посол Королівства Швеція в Україні Тобіас Тиберг.

Координатор міжнародного співробітництва національного заповідника, кандидат історичних наук Олена Ясинецька ознайомила присутніх зі своєю доповіддю «Правда і міфи про Інгігерду Шведську – велику княгиню Русі-України». В ній Олена Ясинецька ґрунтовно показала, що Інгінгерда-Ірина насправді похована в саркофазі у соборі Святої Софії Київської і приналежність поховання підтверджено численними дослідженнями й антропологічними експертизами, що проводилися впродовж 1936‒2016 рр. Ототожнення ж княгині Інгігерди-Ірини з Анною Новгородською, на її думку, це не просто помилка, а елемент російської пропаганди й намагання привласнити історичну спадщину України.

Після завершення круглого столу митрополит Епіфаній оглянув виставку робіт художниці Наталі Павлусенко «Герої козацької України».

Теги: