Історик Андрій Уманський стане заступником голови Академічної ради.

«Діяльність Патріка Дебуа будуть супроводжувати офіси в Києві та Парижі, він працюватиме в тісній кооперації з Наглядовою радою Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр», - ідеться в повідомленні.

Як зазначається, Дебуа відомий своїми дослідженнями Голокосту в Україні та інших країнах Східної Європи, які були окуповані нацистською Німеччиною в роки Другої світової війни. В результаті його роботи з'явився термін «Голокост від куль». У своїй першій книзі з однойменною назвою, опублікованій в 2008 році, він наводить численні свідчення нацистських злочинів проти єврейського населення на окупованих територіях Східної Європи, зокрема вбивства 1,5 млн євреїв в Україні. Його праця отримала Національну єврейську книжкову премію США. Опублікована через десять років робота «Серед білого дня» за допомогою архівних матеріалів і спогадів сусідів жертв документує масові вбивства євреїв в окупованому Радянському Союзі. Вона показує, як ці вбивства були скоєні за ідентичним сценарієм та графіком і дублювалися у всіх місцях. Вбивства не тільки не утаємничувалися, а й були здійснені серед білого дня при свідках.

На дослідження Дебуа надихнула історія його діда, який за часів Другої світової війни перебував в ув'язненні в нацистському таборі військовополонених в Раві-Руській (Україна) як французький військовополонений. Звідси він почав свої дослідження в 2002 році. Під час експедицій Дебуа розшукував місця, збирав розповіді свідків убивств євреїв, ромів, людей з інвалідністю та інших жертв нацистів. Він також досліджував німецькі і радянські архівні матеріали. У 2004 році заснував організацію «Яхад-ін Унум», яка продовжила ці дослідження на території Східної Європи в значно ширших масштабах і займається налагодженням діалогу між християнським та іудейським світом.

Дебуа народився в 1955 році у Франції. Вивчав математику в університеті Бургундії. У 1978 році працював учителем математики в Африці за дорученням французького уряду. Пізніше працював з матір'ю Терезою в Калькутті, де допомагав влаштовувати будинки для вмираючих.

У 1981 році вступив до Великої семінарії Прадо, а в 1986 році прийняв священицький сан. Отримав ступінь магістра теології в Католицькому університеті Ліона (1986) і ступінь магістра історії в Університеті Люм'єр Ліон (1991). У 1992-1999 роках отець Дебуа був секретарем з відносин з єврейськими громадами при кардиналах Альбері Декутре, Жані Баллані і Луї-Марі Білле. З 1999 по 2016 рік був директором Національної служби зі зв'язків з єврейською громадою при Конференції католицьких єпископів Франції. Є радником Ватикану з відносин з іудаїзмом.

Удостоєний звання почесного доктора багатьох університетів Ізраїлю, США та Канади. Він був нагороджений Медаллю за відвагу від Центру Симона Візенталя і Гуманітарної премією Меморіального музею Голокосту США. Отримав Орден Почесного легіону – найвищу нагороду Франції за роботу, яка документує Голокост.

У 2015 році Дебуа разом з «Яхад-ін Унум» почав документувати злочини ІГІЛ проти єзидів, проінтерв'ював кілька сотень єзидів, які вижили. Як професор Практики судово-медичної експертизи Голокосту, з 2016 року викладає в Джорджтаунському університеті у Вашингтоні.

Теги: