Зокрема, День пам'яті та примирення 7-8 травня  був відзначений в Київській,  Криворізький, Харківській, Рівненській, Житомирській єпархіях. В цих же або інших єпархіях наступного дня, 9 травня, відзначили День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

 Представники єпархій звершили заупокійні богослужіння і взяли участь у покладанні квітів до меморіалів пам’яті загиблих воїнів і могил невідомих солдат.

Цими ж днями у кримських єпархіях УПЦ (МП), що розташовані в окупованому Росією Криму, відзначили «день перемоги у Великій Вітчизняній війні».

Зокрема, 7 травня на сайті Сімферопольської і Кримської єпархії УПЦ (МП) було опубліковане привітання митрополита Сімферопольського і Кримського Лазаря з «днем перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр.». «Це справді Священний День нашої вітчизняної історії. Нині Свята Мати-Церква звершує особливий щорічний спомин полеглих вояків, що за віру, Вітчизну і народ життя своє віддали. Мільйони життів були віддані для звільнення Богом береженої Вітчизни нашої і цілого світу від коричневої чуми фашизму. Тому глибоко справедливо, що Велика Вітчизняна війна іменується в нас Священною», – йдеться у тексті. Також митрополит Лазар процитував патріарха Московського і всієї Русі Олексія І (Симанського), що 9 травня 1945 р. промовив: «Ми впевнено й терпляче чекали на цей радісний день Господній, – день, у який прорік Господь праведний суд Свій над лютішими ворогами людства, – і Православна Русь, після неймовірної напруги всіх сил народу, що встав як одна людина на захист Вітчизни і не щадили й самого життя заради порятунку Вітчизни, – нині стоїть перед Господом сил у молитві».

Напередодні, 6 травня, у соборі святого благовірного князя Олександра Невського у Сімферополі благочинний I Сімферопольського церковного округу УПЦ (МП) протоієрей Богдан Северин у співслужінні міського духовенства звершив подячний молебень пам'яті святого великомученика Георгія Побідоносця, на якому були присутні понад 2000 осіб, у тому числі: військовослужбовці 22-го армійського корпусу ЗС РФ на чолі з начальником окупаційного Сімферопольського гарнізону генерал-майором Д. Ляміним, представники «МНС РФ по республіці Крим» на чолі з начальником «головного управління» генерал-майором внутрішньої служби А. Ожигіним, члени ДТСААФ, курсанти руху «Юнармія», «Чорноморське казаче військо» та учні кадетських класів загальноосвітніх шкіл Сімферополя. По завершенні молебню о. Богдан привітав присутніх із прийдешнім святом «перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні» та закликав окупаційних вояків «робити все залежне, щоб мир у нашій країні ніколи не був порушений, щоб будь-який смертельний ворог був зупинений вами й переможений». «Несіть у собі слово Боже, і тоді ви станете непереможними, а святий Георгій Побідоносець обов'язково допоможе вам, зробить вас сильними духом і захистить на вашому нелегкому життєвому шляху», – додав священик кримської єпархії УПЦ (МП).

9 травня у Севастополі на центральному міському кільці відбувся традиційний «парад перемоги», в якому взяли участь понад 1200 військовослужбовців Міністерства оборони РФ та інших силових відомств держави-окупанта, а також кадети філії «Нахімовського військово-морського училища», представники всеросійського військово-патріотичного громадського руху «Юнармія» та парадний розрахунок «міжнародного дитячого центру «Артек». Із вітальним словом до мешканців і гостей Севастополя звернувся командувач окупаційного Чорноморського флоту РФ Ігор Осипов. Також в огляді параду взяли участь «губернатор» Севастополя Михайло Развозжаєв, «сенатор Ради Федерації РФ від Севастополя» Катерина Алтабаєва, «голова законодавчого зібрання» Севастополя Володимир Нємцєв, місцеві «депутати», представники «громадських організацій» міста, а також благочинний Севастопольського округу УПЦ (МП) протоієрей Сергій Халюта, який того дня також узяв участь у покладанні квітів до Меморіалу героїчним захисникам Севастополя 1941-1942 рр. разом з окупаційним «керівництвом» міста і представниками командування ЧФ РФ.

Раніше, 7 травня, протоієрей Сергій Халюта узяв участь у концерті з нагоди 76-ї річниці перемоги над нацизмом та 77-ї річниці звільнення Севастополя від німецьких загарбників, що відбувся у Севастопольському драматичному театрі ім. Луначарського, разом зі згаданими Михайлом Развозжаєвим, Катериною Алтабаєвою, Володимиром Нємцевим та Ігорем Осиповим. Із цими ж особами, а також із керівниками окупаційних відомств у Севастополі, Сергій Халюта того ж дня узяв участь у мітингу пам'яті на Сапун-горі.

Напередодні, 6 травня, протоієрей Сергій Халюта узяв участь у святкуванні 100-ліття заснування севастопольського Будинку офіцерів ЧФ разом із Ігорем Осиповим, Катериною Алтабаєвою, Володимиром Нємцевим, а також «заступником губернатора Севастополя» Олексієм Парікіним і представниками Слідчого комітету РФ та «муніципалітетів» окупованого Севастополя. Того ж дня Сергій Халюта на чолі севастопольського духовенства провів висадку 1200 вазонок із квітами у формі Георгіївської стрічки на території храму преподобного Сергія Радонезького в рамках щорічної акції «Квітуча Георгіївська стрічка», участь у якій також узяла «сенатор» Катерина Алтабаєва, а також відправив заупокійну литію під час урочистого перепоховання останків 277 бійців Радянської армії на меморіальному цвинтарі селища Дергачі: в урочистому мітингу участь узяли Михайло Развозжаєв, Володимир Нємцев, Катерина Алтабаєва представники «міської влади» і ЧФ РФ та ін.

8 травня митрополит Феодосійський і Керченський УПЦ (МП) Платон узяв участь у покладанні квітів до меморіалу Героїв у сквері Слави у Керчі разом із «головою муніципального утворення» Ольгою Солодиловою, «депутатом державної ради республіки Крим» Іриною Черненко та «головою адміністрації Керчі» Сергієм Бороздіним.

У Джанкойській єпархії духовенство обмежилося літією та покладанням квітів до меморіалу Воїнам-визволителям на старому міському кладовищі Джанкоя, а також літіями біля меморіальних стел і пам'ятників героям війни, місць поховань і братерських могил на території міст і сіл північного Криму, без участі представників місцевої «влади».

Фото rivne.church.ua


Теги: