Захід відбувся з нагоди іменин Вселенського патріарха Варфоломія, який цього дня (за новоюліанським календарем) відзначає день пам’яті свого небесного покровителя –  апостола Варфоломія, одного з дванадцяти учнів Христових.

Подія є першою із серії церковно-державних заходів, присвячених запланованому цьогоріч візиту патріарха Варфоломія до 30-ї річниці відновлення незалежності України.

У презентації взяли участь митрополит Київський і всієї України Епіфаній - глава ПЦУ, верховний архієпископ Києво-Галицький Святослав - глава Української Греко-Католицької Церкви, владика Віталій Кривицький – правлячий єпископ Києво-Житомирської дієцезії Римо-Католицької Церкви, владика Михаїл (Аніщенко) – єпископ Команський, екзарх Вселенського патріарха в Києві, архієпископ Вишгородський Агапіт – намісник Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря, Елена Летісія Мікусінскі – надзвичайний і повноважний посол Аргентини в Україні, Олена Богдан – голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС), Василь Боднар – заступник міністра закордонних справ України, екс-генеральний консул України в Стамбулі, Григорій Комендант – голова Українського Біблійного товариства, Олександра Гуменна – в.о. президента Національного університету «Києво-Могилянська академія», Неля Куковальська – директор Національного заповідника «Софія Київська» та Лідія Лозова – перекладачка книги, провідна співробітниця науково-виробничого об’єднання «Дух і літера».

Модерував захід Костянтин Сігов, директор видавництва «Дух і літера», консультант з питань релігії та стратегічного планування ДЕСС.

Передмови для книги написали папа Франциск та митрополит Епіфаній. Окрім того, в книзі містяться роздуми президента США Джозефа Байдена.

«Ця книга – ніби мозаїчний образ, в якому з окремих поглядів на особу і діяльність Вселенського Патріарха Варфоломія для читача складається глибока, об’ємна картина постаті нашого сучасника, Предстоятеля Церкви-Матері, ієрарха, лідерство і прозорливість якого, мужність та непохитність дозволили розв’язати так зване українське церковне питання, довершити столітній шлях боротьби включенням Православної Церкви України до Диптиху Помісних Церков», – сказав глава ПЦУ, розпочинаючи презентацію.

Також митрополит Епіфаній зазначив, що підписаний Вселенським патріархом Варфоломієм історичний документ – томос – став вододілом в історії Церкви та України, як підсумок вітчизняної історії від часів апостола Андрія Первозванного, від Хрещення Руси-України за князів святих Оскольда і Володимира, через всі століття злетів та падінь, розквіту і гонінь, поневолення і боротьби за свободу – аж до XX століття, позначеного для українського православ’я боротьбою за автокефалію і єдність Церкви.

Глава УГКЦ верховний архиєпископ Святослав у своєму слові назвав презентацію цієї книги «глибокою і особливою подією, яка відкриває для українського суспільства особу Вселенського патріарха Варфоломія».


«Знаменно, що в цій книзі маємо свідчення про його особисті зустрічі з двома папами – Франциском та Бенедиктом XVI», – наголосив Святослав.

«Усіх нас вразив той момент, коли Папа Франциск, особисто відвідуючи Його Святість, схилив перед ним голову і попросив благословення. Це щось більше, ніж взаємне визнання. Це особлива глибока духовна близькість, яка відкриває нові можливості для будь-якого діалогу», – переконаний глава УГКЦ.


Святослав поділився з учасниками презентації своїм досвідом спілкування з патріархом Варфоломієм: «Востаннє я зустрічався з ним у Ватикані, у домі Святої Марти. В мене тоді було відчуття, що це людина, сповнена енергії, яка постійно випромінює силу, волю і здатність рухати вперед церковне, громадське і міждержавне життя».

За словами глави УГКЦ, культура зустрічі і співпраці, яка існує сьогодні між Римом і Констатинополем, є добрим прикладом необхідної відваги для побудови стосунків у Києві: «Ми повинні разом зустрічатися, співпрацювати, показувати спільні жести взаємної поваги, любові і солідарності».

Святослав звернув увагу й на підтримку патріархом Варфоломієм українського народу і держави, зокрема у питаннях вшанування жертв Голодомору та захисту національного суверенітету й цілісності.

«Цього року ми спогадуємо 20-ту річницю візиту до України святого папи Івана Павла ІІ. Тоді під час зустрічі він назвав Україну "лабораторією екуменізму". Такої самої зустрічі Всеукраїнська рада Церков і релігійних організацій очікує цього року з Константинопольським патріархом», – сказав глава УГКЦ.

«Вдячність українців є тим, із чим ми будемо зустрічати Його Святість в Україні. Нехай цей візит, який готується сьогоднішньою зустріччю, буде нагодою розвивати культуру зустрічі і в нашій державі, у міжцерковному і міжрелігійному діалозі, а також послужить важливим елементом будівництва цивілізації любові і взаємної поваги і порозуміння», – додав на завершення духовний лідер греко-католиків.

Теги: