У Перу сьогодні відзначають День Ліми.

В 1812 році Наполеон зі своєю армією відступив з Москви.

А в 1956 під час візиту до Варшави керівництво КПРС визнало особливий «польський шлях до соціалізму».
Цього дня в 1917 році в Чигирині з'їзд українського Вольного козацтва проголосив генерала Павла Скоропадського отаманом.

Скоропадський (1873–1945), український військовий і державний діяч, гетьман України, народився 3 (15) травня 1873 у Вісбадені (Німеччина) в дворянській сім'ї. Після закінчення Петербурзького Пажеського корпусу отримав чин корнета і був призначений командиром ескадрону Кавалергардського полку (1893). В 1895 став полковим ад'ютантом. В 1897 – поручиком. Брав участь в Російсько-японській війні: командував сотнею 2-го Читинського козачого полку, потім служив ад'ютантом головнокомандувача російських військ на Далекому Сході генерала Н.П.Ліневича.. Після Лютневої революції, що викликала зростання руху за незалежність на Україні, опинився в складному становищі – підкоряючись Тимчасовому уряду і Верховному командуванню, був вимушений зважати на Центральну Раду (орган всеукраїнської влади, створений місцевими національними партіями 4 (17) березня 1917), оскільки його корпус перебував на підконтрольній їй території. Коли Тимчасовий уряд визнав легітимність Центральної Ради (2 (15) липня 1917), приступив до українізації свого корпусу, що отримав назву «1-го Українського». 6 (19) жовтня з'їзд Вольного козацтва в Чигирині проголосив його отаманом. Жовтневий переворот зустрів вороже. Взяття Києва більшовиками 26 січня (8 лютого) 1918 змусило його перейти на нелегальне становище. Після вступу до Києва німецьких військ і відновлення влади Центральної Ради очолив офіцерсько-козацьку організацію «Українська народна громада». 29 квітня 1918 на з'їзді «хліборобів» (великих землевласників) був проголошений «гетьманом всія України». Українська народна республіка перестала існувати, поступившись місцем Українській державі на чолі з гетьманом. Отримавши владу, П.П.Скоропадський направив свої зусилля на створення незалежної української держави з усіма необхідними атрибутами. 14 грудня 1918 Скоропадській відмовився від влади і покинув Київ.

1918 –1945 жив у Німеччині. Був центром тяжіння монархічного крила української еміграції. Під час Другої світової війни співробітничав з німцями. В 1945 у квітні втік з обложеного Берліна на південь, але дорогою потрапив під бомбардування союзної авіації і був смертельно поранений. Помер 26 квітня у шпиталі Меттена (Баварія).

Православні: Денис, Хома.
Католицькі:Земовіт, Іоанн, Петро.

Цього дня:

1097 На раді князів у Любечі під керівництвом Володимира Мономаха було узаконено розділення Русі на удільні князівства.

1653 Посольство російського царя на чолі з В. Бутурліним вирушило в Переяславль для прийняття присяги від запорізьких козаків.

1875 В доповіді на засіданні фізичного товариства при Петербурзькому університеті Д.І. Менделєєв висунув ідею аеростата з герметичною гондолою для дослідження висотних шарів атмосфери.

1878 Німецький рейхстаг прийняв винятковий закон проти соціалістів.

1918 Була створена Трудова комуна німців Поволжя, яка через п'ять років стала Автономною республікою німців Поволжя і ліквідована в 1941 році.

Цей день в історії: події та люди
1984 У Польщі вбито популярного католицького проповідника Єжи Попелюшко (в його вбивстві звинувачують агентів держбезпеки Польщі).

1987 «Чорний понеділок» - колапс на всіх біржах світу. Найгірші біржові катаклізми цього сторіччя припадають на жовтень. Найзнаменитіші трапилися в 1929 році, коли в двері почала ломитися велика економічна криза; і в 1987, коли курс акцій впав аж на 508 пунктів. Цей день увійшов в історію як «Чорний понеділок». Брокери, яким випало пережити його, дотеперлякають ним волстрітівську молодь, а фізики сподіваються знайти прості правила, які можуть пояснити загальні рухи великих ринків.

2000 В Нью-Йорку відкрилася філія знаменитого музею Мадам Тюссо. Оздоба музею коштувала його творцям 50 мільйонів доларів. Нова експозиція складається з 200 воскових фігур.

2002 У Туркменії відзначили річницю прийняття «священної книги туркменського народу «Рухнама» /Оповідь про дух/, написаної президентом Сапармуратом Ніязовим.

19 жовтня народилися:


1862 Огюст Люм’єр (1862-10.4.1954), французький винахідник, старший з братів - творців кінематографа.

1880 Ілідор /Сергій Михайлович Труфанов/(1880-1952?8?), ієромонах, чорносотенець. Фігура ще більш яскрава і неприборкана, ніж Распутін, з яким спочатку підтримував дружні зв'язки. Потім ганявся за ним з ножицями, але не наздогнав, намагався організувати замахи на святого старця. Не визнавав нікого, включаючи уряд і Синод. Владі фанатичні проповіді Іліодора і його популярність врешті-решт набридли, і ієромонаха заточили у Флорищеву пустинь. Труфанов склав з себе сан, оголосив про розрив з православною церквою, влаштувався на Доні, звідки був родом. Там намагався створити новий культ - «сонця і розуму» і навіть став проповідувати вчення Льва Толстого, на портрет якого раніше примушував плювати. В 1914 році емігрував і видав в США памфлет «Святий біс». Після революції знову з’явився в Росії і допомагав встановлювати радвладу на Дону, розстрілюючи священнослужителів. Союз з новою владою продовжився недовго, і Труфанов знову опинився за кордоном. Уже назавжди

Теги: Польщі, полку, князів, козацтва, Вольного, генерала