П’ять представників різних конфесій та двоє представників Рівненської обласної державної адміністрації підписали 13 листопада історичний документ, який ініціювала Рівненська облдержадміністрація. Вперше за історію незалежної України представники УПЦ (МП), УПЦ КП, УАПЦ та УГКЦ на регіональному рівні офіційно погодилися створити робочу групу, яка намагатиметься напрацювати механізм об’єднання Церков, повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на І-pro.kiev.ua.

У Меморандумі зазначається:

«1. Всі православні церкви Рівненської області визнають і  моляться за цілісну і єдину державу Ї Україну.

 2. Всі православні церкви Рівненської області виступають за створення єдиної Української Помісної Православної Церкви.

 3. Всі православні церкви Рівненської області засуджують дії Росії як агресора та інших держав щодо захоплення  території України та посягання та цілісність і державний суверенітет України.

 4. Всі православні церкви Рівненської області засуджують розпалювання міжрелігійної ворожнечі і захоплення православних храмів однієї конфесії іншою.

 5. Всі православні церкви Рівненської області не заперечують релігійне волевиявлення жителів Рівненщини щодо конфесійної належності згідно із Законом України «Про свободу совісті та релігійні організації».

Меморандум підписали керуючий Сарненською єпархією УПЦ (МП) митрополит Сарненський та Поліський Анатолій, керуючий Рівненською єпархією УПЦ (МП) митрополит Рівненський та Острозький Варфоломій, керуючий Рівненською єпархією УПЦ КП митрополит Рівненський та Острозький Іларіон, керуючий Рівненсько-Волинською та Таврійською єпархіями УАПЦ митрополит Львівський Макарій, правлячий єпископ Луцького екзархату УГКЦ Йосафат, голова Рівненської ОДА Сергій Рибачок та його заступник Олександр Савчук.

Київська митрополія налякана Меморандумом, який підписали єпископи УПЦЗ приводу підписаного митрополит Сарненський і Поліський Анатолій (Гладкий), ієрарх УПЦ (Московського Патріархату), дав сайту "Православіє в Україні" такий коментар:


«1. Сарненська єпархія УПЦ сподівається, що цей документ дасть можливість умиротворити ситуацію на Рівненщині, згідно пунктів МЕМОРАНДУМУ. А також очікує, що, згідно волевиявлення частини вірних УПЦ та учасників підписання меморандуму різних конфесій щодо незалежної Помісної Церкви згідно канонічного права, постанов Вселенських Соборів та Апостольських правил, поєднає бажаючих в єдину Канонічну Православну Церкву.

2. Згідно 4-го пункту МЕМОРАНДУМУ очікуємо «припинення розпалювання міжрелігійної ворожнечі і захоплення православних храмів однієї конфесії іншою». А також відсутність впливу політичних партій, їх послідовників та органів місцевої влади як обласного, районного, так і селищного рівня щодо провокування на розбійницьке захоплення храмів.

Сарненська єпархія УПЦ сподівається на стабільність релігійної ситуації, мирне співіснування всіх релігійних конфесій у Рівненському регіоні та свободу віросповідання вірних УПЦ згідно конституційного права України».

З іншим коментарем на офіційному сайті УПЦ виступив голова Інформаційного відділу УПЦ (МП) єпископ Ірпінський Климент (Вечеря):

«Вітаючи спроби пошуку шляхів збереження міжрелігійного миру та підтримання стабільності в українському суспільстві, Українська Православна Церква наголошує, що пошук церковної єдності має відбуватися в умовах суспільної консолідації всіх представників віруючої української спільноти та на основі церковних канонів, котрими Помісні Православні Церкви споконвіку визначають принципи церковного устрою.

Собор єпископів Української Православної Церкви, який цього року зібрався у Києві, одноголосно підтримав прагнення нашого народу до церковного миру й збереження територіальної цілісності України. Реалізація цього прагнення повинна свідчити про єднання віруючих людей на всіх теренах нашої Батьківщини і тому не може бути ініціативою єпископів лише однієї адміністративної області, які не мали на це благословення священоначалля. У іншому випадку подібні меморандуми не відбиватимуть позицію всієї багатомільйонної Української Православної Церкви, як частини Вселенського Православ’я, а відтак, матимуть виключно декларативний характер.

Сьогодні так званий Київський патріархат відкритою агресією розколює українське суспільство, намагаючись отримати дивіденди від складної політичної ситуації та народного горя. Цинічними виглядають спроби цієї релігійної організації за допомогою адмінресурсу примусити єпископів УПЦ вдавати вигляд, нібито на Рівненщині відсутнє грубе порушення прав православних віруючих. Щодня на адресу Київської Митрополії надходять звернення мешканців Полісся, Волині та Галичини, котрих позбавлено конституційного права на релігійні переконання. Їх свідчення красномовніше за жоден меморандум вказують на те, що так звана УПЦ КП ніколи не бажала міжконфесійного миру. Ініціюючи рейдерські захоплення храмів, побиття та образи, її очільники у односторонньому порядку припинили міжцерковний діалог, про який лицемірно заявляли у попередні роки.

Слід зазначити, що православні єпископи Рівненщини, які  підписали меморандум разом з представниками влади та інших релігійних конфесій, розуміючи Євангельське вчення про Церкву Христову, добре знають, що в Українській Державі віками існує Єдина, Свята, Соборна і Апостольська Українська Православна Церква, яку не потрібно створювати. Ця Церква звершує свою благодатну місію, об’єднуючи мільйони громадян України. Провокації та агресія проти неї є діями ворожих сил, котрі прагнуть розхитати громадянський мир на Заході України, в умовах кровопролиття на її Сході. Підбурення до таких провокацій розкольниками з Київського патріархату є виявом зради українському народу.

З огляду на резонанс та обурення, котре викликали коментарі учасників підписання меморандуму 13 листопада в Рівненській ОДА серед віруючих з різних областей України, включно із Рівненською, Предстоятель Української Православної Церкви звертається до всіх своїх вірних берегти єдність духа в союзі миру (Еф. 4:3), з любов’ю оберігаючи передану нам через віки Помісну Православну Церкву від проявів агресії і розколу».

Зі своїм коментарем на офіційному сайті УПЦ Київського Патріархату виступила Рівненська єпархія УПЦ КП:

«Рівненська єпархія УПЦ Київського Патріархату з радістю сприймає дану ініціативу, яка покликана зняти напругу у міжконфесійних відносинах.

Відмічаємо, що це історична подія для всіх нас, оскільки це є реальним кроком по утворені в Україні Єдиної Помісної Православної Церкви.

Разом з тим підкреслюємо, що ми ніколи не закликали і не закликаємо до погромів чи до захоплень храмів, оскільки ми не зацікавлені у розпалюванні ворожнечі з тими, з ким хочемо бути єдиними.

Також наголошуємо, що згідно Законодавства України, кожна релігійна громада має право сама обирати свою конфесійну належність. І тому, коли парафіяни хочуть обрати Київський Патріархат замість Московського, вони мають на це законне право, і ми не може їм в цьому відмовити. Ми не агітуємо за ці рішення, вірні їх приймають свідомо та добровільно, однак наші двері відкриті для всіх, і якщо хтось хоче перейти в юрисдикцію Київського Патріархату – ми його приймаємо, хто не хоче – ми силою його не заставляємо.

Віримо, що бажання українського народу мати свою Єдину Помісну Українську Православну Церкву в скорому часі здійсниться. І ця Церква буде дійсно українською.

Нехай в цьому допоможе нам Бог!».

Теги: