За словами державного секретаря Мінкульту Ростислава Карандєєва, міністерство відреагувало на запит народного депутата Юрія-Богдана Шухевича тим, що звернулося до Міністерства внутрішніх справ провести ряд запобіжних заходів з метою запобігання пошкодження, знищення та викрадення церковного майна та історико-культурних цінностей з релігійних храмів.

Депутат просив провести переоблік цінностей передовсім у Свято-Успенській Почаївській лаврі, Свято-Успенській Києво-Печерській лаврі.

Як зазначив держсекретар Карандєєв, "відомості про спроби вивезення культурних цінностей, що є складовими частини Музейного фонду України, не надходили". І додав, що державні органи не мають права проводити облік та реєстрацію наявних історико-культурних цінностей, бо в Україні церква відокремлена від держави (крім тих, які ставлять історичну цінність і були передані державою в користування релігійних організацій).

Перший заступник міністра культури Світлана Фоменко на прес-конференці з цього приводу повідомила: “До нас надійшло депутатське звернення народного депутата України Шухевича з передосторогою того, що в нього є факти щодо вивезення українських культурних цінностей за кордон Українською православною церквою Московського патріархату. Тому наші музеї заповідники отримали доручення від Міністерства культури щодо перевірки тих культурних цінностей, які належать до державних фондів і належать цим заповідникам”.

За її словами, питання вивезення культурних цінностей за кордон, зокрема й майна релігійних громад, контролюється Державною прикордонною службою, яка перевіряє, чи має такий об’єкт свідоцтво на вивезення й інші документи. У той же час, за її словами, є перелік об’єктів, які не підлягають вивезенню.
При цьому заступник міністра культури Тамара Мазур додала, що мова йде про приблизно 155 культурних цінностей, які є у віданні Мінкульту, однак наразі передані у користування церковним громадам. “Станом на сьогодні ця робота проведена. Вона проводиться постійно, але після звернення народного депутата Шухевича, ми ще раз перевірили, чи все на місцях. Дійсно, всі ті культурні цінності — їх понад 150, — які передавалися музеями і заповідниками підпорядкування Міністерства культури в користування релігійним громадам, на сьогоднішній день на місці”, — зазначила заступник міністра.
Вона додала, що Мінкульт не планував і не може планувати загальну інвентаризацію всіх культурних цінностей, які є в користуванні всіх релігійних громад — відомство лише контролює зберігання тих об’єктів культурної спадщини, які знаходяться у його відомстві і були передані із музеїв і заповідників релігійним громадам у тимчасове користування.

Фото Facebook

Теги: