За графіком передбачено, що зустріч триватиме годину, після чого на честь візиту президента буде дано ланч від імені Вселенського патріарха.

Зеленський також відвідає храм святого Георгія, розташований на території Вселенської патріархії.

"Ми раді вітати Вас у Вселенському Патріархаті. Вітаємо Вас із обранням президентом. Віримо у ваше успішне служіння на цій посаді", - привітав Варфоломій українського президента.

Після переговорів та ланчу патріарх Варфоломій провів президента по храму Святого Георгія.

"Про все. Про все, що бентежить всіх, говорили. Я дуже радий, що ми маємо тут потужну підтримку не тільки на політичному рівні", - сказав Зеленський, від'їжджаючи з Патріархії після її відвідин.

На сайті президента також говориться: "Вселенський Патріарх укотре підтвердив підтримку територіальної цілісності та суверенітету України. Володимир Зеленський подякував Вселенському Патріарху за підтримку України. «Наша спільна цінність – життя людини. І це головне для мене, особливо зараз, коли я став Президентом України. Влада не повинна втручатися у церковні справи, я захищатиму незалежність церкви», – наголосив Глава держави".

Разом з тим, як пише ВВС, сторони так і не підписали спільну заяву, як планували напередодні. Заява переважно мала стосуватись екологічної тематики.

Подробиці спілкування не розкриваються. Ключові теми для розмови Зеленського з Варфоломієм називають українські експерти.

В інтерв'ю "Апострофу" 7 серпня аналітик Українського інституту майбутнього Ігор Тишкевич зазначив: "Президент України повинен знати про домовленості щодо Томосу, щоб потім не було сюрпризів у відносинах вже зі світською владою Туреччини... Туреччина перетворюється на регіональну супердержаву, вплив якої поширюється на Болгарію, Румунію. Дозвіл Варфоломієм на церковно-політичну комбінацію з ПЦУ було отримано від Ердогана. Влада Туреччини розуміює, що в православних країнах, скорочуючи вплив РПЦ, вони створюють найкращі умови для себе, але при цьому з багатьох питань Туреччина йде на близький контакт з РФ".

Глава департаменту Мінкультури у справах релігій і національностей Андрій Юраш зазначив, що ймовірно бесіда президента України з Константинопольським патріархом буде стосуватися технічних моментів і позиції противників томосу в Україні. "В Україні діє ставропігія Вселенського патріарха - Андріївська церква. Там зараз завершуються реставраційні процеси, скоро буде налагоджено регулярне літургійне життя з щоденними або щотижневими служіннями. Відповідно, є цілий комплекс питань, які в робочому порядку повинні обговорюватися... З'явилося багато спекуляцій і звинувачень з боку тих, хто був опонентом отримання Томосу, тому обговорити ці псевдоаргументи дві сторони також зацікавлені", - зауважив він.

Релігієзнавець, доктор філософських наук Людмила Филипович висловила свою думку: "Я думаю, що Зеленський хоче підтвердити попередню стратегію екс-президента, хай не явно, але позначити, що Україна знаходиться в полі впливу саме Константинопольського. Це свідчить про те, що незважаючи на всі побоювання, які були щодо проросійської орієнтації команди Зеленського, президент продовжує раніше обрану стратегію, позаяк розуміє небезпеку зміни курсу".

Вона вказала на проблему поділу православних в Україні, в рішенні якої також може бути зацікавлений Вселенський Патріархат. "Напевно, будуть порушено питання проблеми об'єднання православних в Україні, хоча досягти цього непросто", - вважає Филипович.

У відповідь на це зауваження Андрій Юраш сказав, що "на Фанарі чітко розуміють неоднорідність православної спільноти в Україні" і не сприймають це як гостру проблему.

8 серпня, коментуючи зустріч Зеленського з Варфоломієм, Андрій Юраш пише на своїй ФБ-сторінці:

"Симптоматично і важливо, що свою зовнішньополітичну стратегію у релігійному вимірі Президент Володимир Зеленський почав з відвідання Константинополя (Стамбулу), де на Фанарі зустрівся з Вселенським, першим за честю у православному світі Патріархом Варфоломієм.

В основі цієї важливості не тільки факт формального продовження дипломатичної лінії, започаткованої ще Леонідом Кучмою, але й сутнісне усвідомлення реалій поточного моменту, в рамках якого саме Константинопольський Патріархат є найвпливовішим формотворчим чинником.

Власне, Константинопольська Церква допомогла вирішити найбільшу проблему православного простору в Україні - визнання канонічного статусу тієі юрисдикції, яка хотіла влаштувати своє еклезіальне буття на засадах автокефалії. Вперше ця вимога була артикульовано на зборах духовенства Київської єпархії ще 1917 року. З того часу пройшло більше ста років і було зафіксовано десятки, з них - кілька відносно успішних спроб (1921, 1942, 1989, 1992) утворити самостійну юрисдикцію.

Крім того, кожен, хто хоче аналізувати ситуацію у православному релігійному просторі України, повинен усвідомлювати, що від 1999 року у нашій державі утворилася стійка більшість (у той час на рівні 27% проти 19%, а зараз реально 54% супроти 16-19%), яка підтримує і зорієнтована саме на помісну, автокефальну традицію.

Власне, завдяки автокефалії, отриманій від Константинопольської Церкви (нагадаємо - всі автокефалії у світі були отримані тільки від цієї Церкви), констатована більшість релігійного загалу у нашій Державі змогла реалізувати своє конституційне право на вирішення і задоволення своїх релігійних прав.

Отож, будь-який підрив чи підваження стосунків з Константинополем загрожує підривом релігійноі стабільності і безпеки у нашій державі.

У цьому, власне, й полягає стратегічне та символічне значення сьогоднішньої зустрічі Президента Зеленського з Патріархом Варфоломієм, оскільки подовження і розвиток стосунків з Фанаром - основа і запорука релігійноі стабільності у Державі.

А поза тим, це - і особисті контакти, і синхронізація зусиль України та Фанару на міжнародній арені, і полагодження практичних моментів функціонування Ставропігіі Константинопольської Церкви у Києві, і обговорення майбутніх візитів Патріарха Варфоломія у Киів, і перспективи поглиблення релігійного туризму-паломництва, а головне, в прикінцевому варіанті, - це зміцнення і посилення іміджу обох об‘єктів взаємодії у всіх можливих вимірах".

Теги: