5 червня блаженніший Святослав (Шевчук), глава УГКЦ, відвідав один із 24 табoрiв на території Замкової гори (неподалік м. Бенф, що в Канаді), який свого часу був призначений для утримання інтернованих українців у роки Першої світової війни, повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на сайт УГКЦ.

Того ж дня Предстоятель УГКЦ разом із владикою Давидом (Мотюком), єпархом Едмонтонським, делегацією єпархіального духовенства, професором Любомиром Лусюком, відомим своїми працями на тему української діаспори в Канаді, та з Андрієм Гладишевським, головою Шевченківської фундації, побували на презентації проекту музею, який буде відкритий у червні 2013 року в м. Бенф. Представники заповідника «Замкова гора» повідомили главі УГКЦ, що цей проект включатиме розповіді про передвоєнний період, час інтернування, а також про час після закриття табору.

Табір інтернованих на Замковій горі був найбільшим у канадських Скелястих горах. Він був призначений для ворогів війни, що тоді проходила на Заході країни. У зв’язку з тим, що під час війни Великобританія, колонія якої стала новою батьківщиною для українських емігрантів, і Австро-Угорщина, до складу якої входили західноукраїнські землі, опинилися у ворожих таборах, вихідці з цих земель стали ворогами Канади. А в той час діяв указ канадського уряду про реєстрацію та інтернування іноземців «ворожої національності». Тому проти українців - вихідців із областей, які входили до Австро-Угорщини, були спрямовані різні репресивні заходи. Протягом шести років галичани, буковинці та рутенійці, хоча вони й приїхали до Канади як поселенці на запрошення уряду, зазнавали різного роду утисків. У 2008 році українська і канадська сторони дійшли згоди щодо визнання та відшкодування Всесвітнього інтернування війни. У 1995 році було зведено пам'ятник на замовлення Української канадської асоціації громадянських свобод, який тепер увічнює пам'ять історичної події на Замковій горі.


6 червня глава УГКЦ, очолив літургію  для учнів католицьких двомовних шкіл міст Едмонтона та Шервуд Парка, що в Канаді. Співав на богослужінні дитячий хор катедрального собору Святого Йосафата під керівництвом с. Еммануїли Харишин, СНДМ.

У своєму привітальному слові до глави УГКЦ владика Давид (Мотюк) сказав, що українська двомовна програма діє за підтримки католицьких шкіл і цього року святкує 35-ліття своєї діяльності в Едмонтоні та 30-ліття в Шервуд Парку. Ця програма дає учням нагоду вчитися читати, писати та говорити українською мовою у контексті віри та культури українського народу. Окрім цього, вона створює сприятливе середовище для всебічного розвитку особистості. «Ми пишаємося, що маємо цю двомовну програму, - зауважив єпарх Єдмонтонський, - і радіємо, що ви включили в програму свого пастирського візиту молитву з молоддю нашої Церкви».

Промовляючи до учнів двомовної програми, блаженніший Святослав висловив слова великої радості, що під час свого першого візиту до Едмонтонської єпархії він має чудову нагоду зустрітися та молитися з наймолодшими членами нашої спільноти, які є майбутнім УГКЦ. На завершення Глава УГКЦ подякував єпископам, священикам, чернецтву, батькам, вчителям і катехитам за те, що допомагають зберігати українську мову, українську культуру та українську Церкву на канадській землі.

Після зустрічі з учнями двомовних католицьких шкіл Предстоятель УГКЦ розмовляв із духовенством Едмонтонської єпархії. «Ми можемо щось зробити лише тоді, коли ми є разом, - наголосив у своєму слові Святослав, - і сьогодні я, як Глава нашої Церкви, потребую вас навіть тоді, коли перебуваю в Україні. Тому прошу вашої підтримки у дуже важливій ініціативі, а саме - у реалізації Стратегії розвитку нашої Церкви до 2020 року, починаючи з живої парафії».

Увечері того самого дня Предстоятель УГКЦ взяв участь у презентації книжки професора Любомира Луцюка та о. д-ра Атаназія МакВея «Святий престол і голодомор», яка відбулася в Домі української молоді. Перед початком зустрічі Главу УГКЦ вітали голови українських мирянських організацій Едмонтона.

Теги: