У Римі презентували двотомник «Патріарх Йосиф Сліпий у документах радянських органів державної безпеки»Українська Греко-Католицька Церква в Італії з нагоди року Патріарха Йосифа Сліпого організувала презентацію двотомника «Патріарх Йосиф Сліпий у документах радянських органів державної безпеки (1939 – 1987)», повідомляє Католицький оглядач.

В суботу, 9 червня 2012 р., зустріч відбулася у конференц-залі при соборі Святої Софії, а в неділю, 10 червня, при українській парафії Свв. Сергія і Вакха в Римі. Книгу презентував упорядник видання Володимир Сергійчук, академік Академії наук вищої школи України, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Професор Володимир Сергійчук, православний за конфесійною приналежністю, будучи світським істориком, почав досліджувати історію Української Греко-католицької Церкви так: «Із 1991 року, коли доступи до архівів були відкриті, досліджую і публікую документи архівів. До цього часу ніколи не бачив синьо-жовтого прапора, ніколи не зустрічався із вірними УГКЦ. І саме під час праці над архівними документами побачив героїчне життя митрополита Андрея Шептицького, Патріарха Йосифа Сліпого, багатьох подвижників Церкви».

Окрім двохтомника «Патріарх Йосиф Сліпий у документах радянських органів державної безпеки (1939 – 1987)», професор дослідив, опрацював і видав про Церкву кілька книг: “Нескорена церква. Подвижництво греко-католиків у боротьбі за віру і державу», “У боротьбі за рідну віру римо-католики України завжди були несхитними», відома книга про славетних українців: "Що дала Україна світові». Разом із іншими дослідниками видає книжку “Митрополит Андрей Шептицький у документах радянських органів державної безпеки (1939-1944 рр.)”.

Професор навів приклад, що попри усю складну політичну ситуацію в Україні, коли у Верховній Раді, де є 10 греко-католиків, проводилася збірка на видавництво цього двотомника, то свої пожертви склали більше 100 осіб. А коли голосувалося питання про святкування ювілею Патріарха на державному рівні, то майже всі депутати проголосували “за”.

Професор тепер має ціль написати біографію митрополита Андрея Шептицького і патріарха Йосифа, і вважає, що ці дві постаті роз’єднувати не можна. “Без митрополита Андрея не можна говорити про патрірха Йосифа”.

Перша презентація двохтомника відбулася у православному храмі у місті Харкові. Велелюдними були свята презентування у рідному селі Патріарха в день його народження, у Івано-Франківську, Львові, Підгайцях. А також у Мюнхені, у Талліні, у Вільнюсі та США. Презентована була вона і на телебаченні, і у пресі.

Під час дискусій у Римі присутні запитували В. Сергійчука, що його вразило, коли читав документи КГБ про Патріарха Йосифа. «Що на жодному судовому процесі не відмовлявся ні від Церкви, ні від Папи, ні від України. Після всіх тортур він не зламався», – відповів професор.

Теги: