Це перший освячений храм в Чіказькій єпархії УГКЦ за останні 44 роки. Парафія вдячна Українській Федеральній Кредитовій Спілці Самопоміч, Фундації Самопоміч разом із Фундацією Спадщина за їхню підтримку як моральну так і фінансову протягом багатьох років; без їхньої участі і підтримки цей проект не був би реалізований.


Підкресленням торжества стало освячення нового престолу збудованого для нової церкви львівським майстром Остапом Лазурко.

Нова церква запроектована в стилі традиційної гуцульської дерев’яної церкви. Архітектор Йосиф Мицик запозичив ідею від гуцульської дзвіниці збудованої понад 30 років тому засновниками парафії. Мицик зумів збудувати новий храм так що дзвіниця стала підкресленням краси і оригінальності цілого комплексу. Проте Йосиф Мицик помер і два місяці не дожив до відкриття храму, котрий, будучи його останнім проєктом, став перлиною його творчості для майбутніх поколінь. Окрім оригінального дизайну церква вміщає понад 200 вірян в самому храмі, а ліфт і рампа забезпечує доступ до храму для осіб з обмеженими можливостями. Також в комплексі присутній новий парафіяльний офіс, конференцій ний зал, а велике підвальне приміщення використовуватиметься для громадських урочистостей.

Парафія наіменована Єпархіальним відпустові центром присвяченим Новомученикам України ХХ століття.

Водночас в Угорщині засновником фундації є Патріарша курія УГКЦ. Головою кураторіума призначено о. Дам’яна Габорія, душпастиря для українців в Угорщині. До складу кураторіума увійшли: о. Любомир Яворський, патріарший економ, представник бізнесу, юристи, громадські діячі, члени українських самоврядувань в Угорщині.


Душпастирство українців в Угорщині здійснюється під патронатом Пасторально-міграційним відділом УГКЦ та у співпраці з угорською греко-католицькою митрополією. З 2012 по 2016 рік з душпастирський візитом раз на місяць із Києва прибував о. Дам’ян Габорій, священник Київської архиєпархії УГКЦ. З 2016 року отець Дам’ян переїхав до Угорщини на постійне служіння.

Сьогодні основним духовним осередком є парафія Покрови Богородиці УГКЦ у Будапешті. При парафії діє кілька парафіяльних спільнот, церковна "Рідна школа", в якій навчається 40 дітей, католицька скаутська організація, що входить до Федерації скаутів Європи, Український центр кардинала Гузара.

За даними угорського уряду, минулого року близько 53 тисяч українців мали дозвіл на проживання. Також дуже велика кількість українців має угорське громадянство. На сьогодні є велика потреба у священниках УГКЦ у таких містах, як Дебрецен, Ніредьхаза, Мішкольц, Сегед, Веспрем та інших.

Як зазначив отець Дам’ян, «що потреба у священниках із України є великою. Але сьогодні маємо багато технічних перешкод, що не можемо в цю мить надати духовну опіку всім українцям, розкинутих по Угорщині. Основним покликанням цієї фундації є пошук коштів для здійснення душпастирства серед українців в Угорщині. Мусимо створити фінансову незалежність, щоб незалежно від обставин, наша церква могла опікуватися своїми вірними в цій країні».

Греко-католицька Літургія стала основою Богослужіння, яке організувала асоціація «Діло Сходу» у Франції

Крім того, 1 жовтня 2020 року асоціація «Діло Сходу», яка вже понад 160 років підтримує східних християн, а також працює над тим, аби краще познайомити з ними Францію, організувала літургію в базиліці містечка Тіренбах (Thierenbach) та запросили греко-католицьких священників бути в центрі цього богослужіння. Саме тому українська літургія була основним складником події. Багато частин служби були промовлені арабською (як це відбувається у мелхітів, що також служать за візантійським обрядом), а ще деякі тексти були запозиченими з сирійського та халдейського обрядів.

Літургію очолив доктор канонічного права, настоятель греко-католицької парафії у Страсбурзі о. Іван Дуфанець. Разом із ним співслужив о. Аніс Ханна, відповідальний за християн з Іраку та Сирії. У богослужінні також брали участь монсеньйор Родольф Віньєрон, хорепископ Мосула, титулярний канонік Страсбурзького собору та дієцезіальний делегат «Діла Сходу», отець Деніс Сімон, ректор паломництва, а також троє дияконів та один піддиякон.

Проповідь виголошував диякон Філіп Маршал, що служить у базиліці. Гарна спільнота зібралася на богослужіння, яке прикрасила співом вірна група друзів, що приїхали з Лотарингії, та молоді дівчата з Близького Сходу за походженням, які виконували літургійні частини арабською мовою.

Традиційно на службі були Лицарі ордену Гробу Господнього у Єрусалимі, які відомі також завдяки своїй діяльності у допомозі християнам зі Святої Землі.

Теги: