"Перемовини з УПЦ тривають вже доволі довго. Загалом, вони проходять конструктивно, виявляючи взаємне бажання порозумітися. Утім, мета перемовин — не покращення міжконфесійних стосунків в Україні, а відновлення церковної єдності", - заявив архієпископ Уманський УАПЦ Іоанн (Модзалевський) у коментарі РІСУ з приводу сучасної ситуації в Українській Автокефальній Православній Церкві і її стосунків з іншими церковними юрисдикціями.

Головною проблемою об’єднання є питання статусу Української Церкви, вважає ієрарх УАПЦ. "Ми розуміємо, що сучасний статус УПЦ передбачає доволі широкі канонічні права в рамках Московського Патріархату, розуміємо, що її утверджений нещодавно на Соборі УПЦ Статут про управління — в багатьох своїх аспектах тотожний статутові помісної Церкви. Проте Собор виявив й інші тенденції. Ми бачимо, що серед єрархів УПЦ існує доволі виразне прагнення до згортання канонічних прав УПЦ, до зведення її до рівня екзархату Російської Церкви", - сказав владика Іоанн.

На його думку, такі тенденції не сприяють відновленню церковної єдності. "Але все ж ми — оптимісти, вважаємо, що рано чи пізно зможемо знайти компромісну модель, яка б врахувала інтереси обох сторін", - переконаний архієпископ.

При цьому він пригадав досвід порозуміння між Московським Патріархатом та Російською Зарубіжною Церквою. Форма цього об’єднання, сказав владика Іоанн, "не була принизливою для єпископату й кліриків Зарубіжної Церкви".

Водночас, повідомив архієрей, у статуті УАПЦ зафіксовано, що вона визнає особливий авторитет у справах віри Вселенського Патріарха. Тому "варто розуміти, що процес зближення між УАПЦ та УПЦ може відбуватися лише за благословення та сприяння Вселенського Патріарха", пояснив владика Іоанн.

Теги: