У Тернополі УГКЦ віддадуть колишній домініканський монастир — пам'ятку архітектуриПередати Тернопільсько-Зборівській митрополії УГКЦ приміщення колишнього домініканського монастиря в історичному центрі Тернополя обласна влада планує вже цього року. Будівлю пам'ятки з радянських часів використовує Тернопільський обласний державний архів, але для нього обіцяють добудувати новий корпус, повідомляє РІСУ.

“Архів буде завершений цього року. Він уже “бородатий”, бо будується майже 20 років. Та необхідні кошти — 17 мільйонів гривень — передбачили у бюджеті держави на цей рік. Це уже пройшло відповідною стрічкою. Приміщення монастиря віддадуть Церкві”, — повідомив голова Тернопільської облдержадміністрації Валентин Хоптян.

У Тернопільсько-Зборівській митрополії УГКЦ про рішення влади знають. Відомо навіть, що саме розмістять у цих будівлях, які факчтино є невід'ємною частиною архітектурного комплексу катедрального собору Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці УГКЦ.

“Там буде великий зал для зустрічей духовенства та мирян, реколекцій та катехизацій. Адже у нас в архиєпархії фактично немає залу, який би міг вмістити 300 людей. Якусь частину приміщень займуть комісії, кімнати для гостей — єпископів та священиків”, — розповів кореспонденту РІСУ у Тернополі протосинкел архиєпархії о. Андрій Романків.

А от, наприклад, окрему архиєпархіальну чи митрополичу бібліотеку відкривати у колишньому монастирі поки немає потреби, пояснює він.

“Маємо потужний науковий центр при семінарії імені Патріарха УГКЦ Йосифа Сліпого”, — продовжує протосинкел.

Підкреслюється, щот УГКЦ у цьому випадку аж ніяк не отримує від держави подарунок.

“Церква чекає від 1993 року, коли уклала відповідну угоду з державою і проплатила приблизно 50 тисяч доларів США. Це була дуже значна сума, адже тоді квартира, наприклад, коштувала 2000 доларів”, — каже отець А. Романків.

Перейнявши пам'ятку, митрополія планує оновити її, адже навіть система водовідведення та каналізації у ній, як відзначає протосинкел, потребує ремонту. Облагородять і внутрішній італійський дворик.

Домініканський монастир у Тернополі заснував разом із костелом Йосиф Потоцький. Архітектурний комплекс звели протягом 1749-79 рр. за проектом А. Мошинського. На утримання монахів фундатор записав прибутки села Стегниківці, що неподалік міста, але за умови, що в обителі буде не менше 12 ченців. Із 1772 р. у монастирі розмістили адмінустанови Тернопільської округи. Протягом 1820-1848 рр. його у домініканців орендували отці-єзуїти, що організували у Тернополі першу гімназію. Після тимчасового скасування Товариства Ісуса в Австрії, будівлі використовували римо-католицька парафія та влада. У 1903 р. повернулися домініканці. У 1918, 1939 і 1944 рр. пам'ятка зазнавала руйнувань — в останньому випадку — нищівних. Після завершення війни у монастирі розташували архів.

Теги: