Керуючий справами Української Православної Церкви (Московський Патріархат) архієпископ Митрофан (Юрчук) у своєму черговому відеокоментарі головному редактору «Православія в Україні» розповів про нові подробіці, пов'язані з проведенням Священного Синоду 21 лютого, повідомляє кореспондент "Релігія в Україні".

Владика Митрофан заявив, що управління Церквою проводиться колегіально, а тому «нічого страшного не сталося: когось призначають, когось знімають... наша Церква як була, так і залишається єдиною».  

За словами владики, перед засіданням Синоду 21 лютого всі його члени відвідали Предстоятеля УПЦ митрополита Володимира у лікарні і взяли у нього благословіння. Після цього відбулося засідання, яке прийняло рішення про відставку секретаря глави УПЦ архієпископа Олександра (Драбинка). Але, як зазначив керуючий справами, «ніякого розколу немає в Церкві. Ніхто сьогодні по різні барикади не стоїть, тому що всі рішення, які прийняв Синод, були прийняті одноглолосно». За винятком архієпископа Олександра — згідно Статуту про управління УПЦ, якщо обговорюється питання, котре стосується безпосередньо члена Священного Синоду, то він у голосуванні не бере участі. І тому владика Олександр не міг голосувати за свою відставку, «але за його відставку проголосували всі члени Св Синоду без винятку», повідомив владика Митрофан.

Це рішення, за словами владики Митрофана, є легітимним і дійсним.

Щодо жорстких рішень Синоду архієпископ Митрофан пояснив, що владика Олександр «останнім часом займав трошки особливу позицію, яка була незгідна із позицією священноначалля нашої Церкви, зокрема Священного Синоду». Наприклад, «минулі рішення Синоду він хоча і підписував, але потім давав коментарі, які зовсім інакше тлумачили те, що відбувалося на Синоді». Владика Митрофан навів випадок, коли у телеінтерв'ю телеканалу «1+1» архієпископ Олександр заявив, що синодальне доручення митрополиту Павлу тимчасово керувати Київською єпархією, є прямим відстороненням митрополита Володимира (за Уставом УПЦ Предстоятель одночасно є єпархіальним архієреєм Київської єпархії — ред.). Це, на думку владики Митрофана, «насправді є неправдою».

Також було багато випадків, заявив владика Митрофан, коли секретар Предстоятеля УПЦ свою власну думку намагався представити за думку митрополита — і «тим сами вносив дискомфорт, дисонанс у взаємовідносинах між собою і Священим Синодом». Таким чином, вважає владика Митрофан, відбувся конфлікт між владикою Олександром і Синодом, а не між Предстоятелем і Синодом.

Владика Митрофан ще раз нагадав, що якщо глава УПЦ незгідний з синодальними рішеннями, «він, коли повернеться до виконання обов'язків Предстоятеля, має право поставити ці питання на засіданні Священного Синоду і вони мжуть бути переглянуті».

Керуючий справами УПЦ наголосив, що митрополит Володимир «є і залишається нашим Предстоятелем», хоча «сьогодні не може у повному обсязі виконувати» ці обов'язки. Тому церковними справами займається Синод. А за владикою Олександром залишається обов'язок піклуватися про здоров'я глави УПЦ, бути його особистим секретарем, сказав керуючий справами УПЦ.

Крім того, владика Митрофан заявив про відсутність існування в УПЦ «жодних крил — ні промосковського, ні проавтокефального». На його думку, ця теорія є штучною. «Звичайно, кожен єпископ має право на свою думку — про автокефалію, про повернення до екзархату можна дискутувати багато, ніхто цього не забороняє, — сказав архієпископ Митрофан, — але у нас сьогодні є статус УПЦ як незалежної у своєму управлінні у складі Московського Патріархату. І цей статус нас повністю задовольняє.  Про це було сказано і у рішенях ювілейного Собору УПЦ у липні 2011 року».

Напередодні Великого поста владика Митрофан закликав всіх членів Церкви до взаємного прощення.

Теги: