На Буковині відкрили пам’ятник героям Іспасу -- для формування духовних орієнтирів суспільства16 вересня в селі Іспас Вижницького району Чернівецької області відбулося відкриття пам'ятника на честь громадянського подвигу сільської громади, яка в роки Другої світової війни врятувала життя 15 єврейських родин. Меморіал встановлений Міжнародним Благодійним Фондом (МБФ) Олександра Фельдмана, повідомляє кореспондент порталу "Релігія в Україні" з посиланням на Фонд О.Фельдмана.

Факт порятунку підтверджений відповідним протоколом зборів живих свідків тих подій. В Іспасі донині проживають 4 людини-очевидця, які тоді ще були дітьми.

«Пам'ятаю, що до нас у село з Мілієва прийшли бити євреїв. Навпроти мого будинку, де сьогодні сільська рада, раніше була канцелярія. З неї вийшов сільський голова, одягнений у національний одяг, і сказав їм: «Ви у своєму селі порядок зробили, а ми в своєму самі зробимо». І нікого військові не чіпали, тому що не дали їм цього зробити », - згадує мешканка с.Іспас Марія Іванівна Кудрик.

У відкритті меморіалу взяли участь голова МБФ Олександр Фельдман, голова комітету у справах релігій при Кабміні Юрій Богуцький, голова Чернівецької ОДА Михайло Папієв.

«Сьогодні світ опинився на межі девальвації загальнолюдських цінностей. Саме тому наочні приклади людяності, готовності ризикувати власним життям заради іншого, заради ближнього, набувають особливого значення для формування духовних орієнтирів суспільства, в першу чергу, молодого покоління українців. Істинна єдність і торжество моралі та духовності - це коли світ не ділиться на раси і віросповідання і коли, як у далекому 1941-му, тут, в Іспасі, українці рятували життя євреїв, незважаючи на загрозу власним життям», - зазначив О.Фельдман.

Як відомо, в 11 містах України вже встановлені пам'ятні знаки в місцях масових розстрілів євреїв. Всього близько 1755 українців в Ізраїлі удостоєні почесного звання «Праведники світу» за порятунок єврейського населення від знищення. І за цим показником Україна посіла 4 місце серед 33 країн світу. Саме до таких «праведників» і належать жителі с.Іспас, оскільки заради порятунку 100 людей своїми життям ризикували понад 1000 жителів.

Теги: