УПЦ керується у запровадженні української мови для богослужіння рішенням Синоду єпископів 1921 року— Тут наша позиція цілком зрозуміла. Вона сформувалася вже багато десятиліть тому. Богослужіння в православних парафіях на території України може звершуватися тими мовами, які є найбільш зрозумілими для парафіян. Тому сьогодні в нас є парафії, в яких служать і грузинською, і румунською, і іншими мовами, -- сказав митрополит.

Стосовно української мови, то владика Антоній нагадав, що про це говорив глава УПЦ митрополит Володимир у своїй доповіді 27 травня 2012 року: звершення богослужіння українською мовою було офіційно санкціоновано ще в 1921 році.

6 червня (24 травня старого стиля) 1921 року Синод єпископів України дозволив звершувати богослужіння українською мовою в тих парафіях, де цього бажають парафіяни більшістю у дві третини голосів. Законність цього рішення визнав і Патріарх Московський Тихон. "Ця норма і сьогодні залишається в силі, -- сказав митрополит Антоній. -- В нас є парафії, які звершують богослужіння українською мовою. Зокрема, чимало таких храмів на Волині. Тут ще з 1920-30-х років, коли Волинь перебувала у складі Польщі, склалася традиція україномовного богослужіння. І с тих пір вона фактично ніколи не переривалася".

Митрополит Антоній каже, що самі парафії мають визначитися, яку мову богослужіння вони вважають для себе більш прийнятною, а вища церковна влада завжди готова піти на зустріч побажанням церковного народу.

Але, на його думку, проблема сприйняття церковнослов’янської мови сучасними християнами "полягає більше в недостатній обізнаності пересічних громадян щодо подій Біблійної історії й церковного віровчення, котрі оспівуються в богослужбових текстах". Тому важливим завданням сучасної Церкви є розвиток катехізичної діяльності, покликаної подолати прогалину в елементарних богословських знаннях, вважає владика Антоній: "Це неодмінно полегшить сприйняття церковнослов'янської мови у всій її красі та мелодиці".

Теги: