29 червня в Миколаїіці (АР Крим) розпочала свою роботу п’ятиденна Друга міжнародна літня школа ісламознавства, організована Всеукраїнською асоціацією громадських організацій «Альраїд» і Всеукраїнською громадською організацією «Український центр ісламознавчих досліджень» (УЦІД), повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на Іslam.in.ua.

Окрім учасників із міст України (Київ, Донецьк, Харків, Дніпропетровськ, Сімферополь, Львів, Кривий Ріг, Одеса) у роботі школи бере участь і представник Молдови. У порядку денному заходу — лекції, доповіді й обговорення, а також цікава культурно-розважальна програма.

Як зазначив президент УЦІД Саід Ісмагілов, ця школа є унікальним явищем на пострадянському просторі. Будь-який дослідник, сфера наукових інтересів якого певним чином пов’язана з ісламською тематикою, може взяти участь у її роботі.
Саід-хазрат спільно з керівником відділу зі зв’язків з громадськістю і ЗМІ ВАГО «Альраїд» Ольгою Фриндак представив щойно видрукований тираж книги «Аль-Калям». Видання є збірником статей учасників І і ІІ Міжнародних літніх шкіл ісламознавства, а також ІV, V і VІ і Конкурсів ісламознавчих досліджень молових учених ім. А. Кримського.


Кожен з учасників і гостей літньої школи отримав примірник «Аль-Калям» і тепер має змогу ознайомитися з напрацюваннями своїх колег-ісламознаців.

Програма ІІ МІжнародної літньої школи ісламознавства була насичена і різноманітна. Перший день пройшов у форматі ознайомлення: спочатку учасники мали можливість презентувати себе і розповісти про коло своїх наукових інтересів, а на завершення дня вони мали змогу ознайомитися з фільмом «Хайтарма» про депортацію кримських татар, який вразив чималу кількість людей.

У ту суботу відбулася тільки одна лекція, метою якої було розкриття глибинності історії ісламської науки. Старший науковий співробітник кафедри фізики Донецького національного університету Віталій Оверко описав взаємодію ісламу і науки — від Аль-Хайсаму до Абу-с-Салами.

Другий день роботи школи було присвячено обговоренню теми «Іслам у Європі». Розглядали як історичний аспект, так і перспективи розвитку мусульманських громад континенту з урахуванням проблем і розбіжностей, що існують.

Теми доповідей було обрано відповідні: «Євроіслам: проблеми і перспективи розвитку» (Олег Бровко), «Проблеми розуміння символічної мови мусульманської алхімії» (Руслан Халіков), «Історія і сучасний стан ісламу в Молдові» (Муфтій мусульман Молдови Серджиу Сокирке), «Проблемні питання сучасного розвитку ісламу у Європі» (Олександр Ковтун), а також «Соціальні аттитюди французів у житловій і професійно-трудовій сферах» (Богдана Сипко).

Окрім цього магістр шаріатських наук, директор Вищої школи хафізів Сейран Аріфов представив до уваги учасників Школи лекцію «Правові школи і причини розбіжностей», яка допомогла їм краще зорієнтуватися у процесах, які відбуваються всередині багатонаціональної ісламської умми.

Увечері всі охочі мали змогу позмагатися в ерудиції і логіці, взявши участь в інтелектуальній грі «Брейн-ринг», підготовку і проведення якої організували члени Всекримської молодіжної організації «Емель», які мають чималий досвід, оскільки постійно проводять подібні змагання для кримської молоді.

Третій день Школи ісламознавства був знаменним розглядом одраху двох тем. Перша близька населенню України географічно й історично: іслам на теренах колишньої Російської Імперії. У рамках цієї теми були представлені лекція «Істория ісламу в Криму» (Ельвіра Муратова) і доповідь «Ісламський фактор у процесах громадськополітичних трансформацій в Росії на початку ХХ століття» (Максим Волосевич).

Актуальність теми «Арабської весни» надзвичайно зростає. Уже кілька років поспіль вона є предметом всезагального обговорення на усіх рівнях. Усі процеси і події, пов’язані з «Арабською весною», постійно висвітлюються у випусках новин, аналітичних матеріалах, а також на сторінках блогів, у статусах користувачів соціальних мереж. Не залишили її осторонь і організатори Школи ісламознавства.

Після завершення двох лекцій («Мусульмани в медіа-просторі» (Ельвіра Муратова) і «Особливості «Арабської весни» (провідний спеціаласт Національного інституту стратегічних досліджень НАН України В’ячеслав Швед) до уваги учасників було представлено доповіді, присвячені розгляду різних аспектів цього соціального явища: «Причини і наслідки «Арабської весни» (Оксана Лоїк), «Феномен відродження політичного ісламу в арабських країнах» (Яна Кавиршина), а також «За кулісами «Арабської весни» (Євгенія Філоненко).

Інформацію учасники детально і різнобічно обговорили у процесі диспуту...

Теги: