Свято Хрещення Русі-України єднає всіх християн України, незалежно від того, до якої конфесії вони належать. Про це заявив глава Української Греко-Католицької Церкви блаженніший Святослав (Шевчук) в інтерв’ю на Київській державній регіональній телерадіокомпанії. Водночас він наголосив, що спосіб, у який християни відзначають це свято, віддзеркалює їхню ідентичність, тобто показує, до якої традиції вони належать, повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на сайт УГКЦ.

«Українська Греко-Католицька Церква, – сказав блаженніший Святослав, – є Церквою Володимирового Хрещення, і ми зберігаємо стародавню Київську традицію відзначення цього свята, яка походить ще з тих древніх часів і передається як скарб, котрий ми зуміли не розтратити дорогою».

Суть цієї традиції, відзначив глава УГКЦ, полягає в тому, що стародавня Київська Церква святкувала пам’ять Хрещення Руси-України 14 серпня. «Християни України, зокрема православні, – сказав він, – добре знають, що цього дня розпочинається Успенський піст і відбувається так зване августівське водосвяття. Це водосвяття якраз пов’язане з тим, що цього дня Київська Церква відзначала свято свого Хрещення».

Святкувати Хрещення в день пам’яті князя Володимира – досить недавня традиція, нагадав Верховний архиєпископ. «Уперше Хрещення Русі-України, або радше Хрещення Русі в російській традиції, – розповів він, – відзначалося в Києві з нагоди 900-ліття Хрещення Володимира. Щоб підкреслити, що саме російське православ’я є державною релігією Російської імперії, свято було піднесено до рангу офіційного, державного й перенесено на день пам’яті князя Володимира – 28 липня».

«Ми шануємо традицію наших православних братів Московської традиції, – зазначив Предстоятель, – але в нашій Церкві, Греко-Католицькій, яка ніколи не була пов’язана з центром християнства, що є в Москві, збереглася давня Київська традиція, котрої ми дотримуємося й сьогодні».

Глава УГКЦ нагадав, що князь Володимир хрестився за грецьким (візантійським) обрядом. «Однак стверджувати, що він конфесійно обрав православ’я в час Хрещення неправильно, – сказав Святослав. – У часи Хрещення князя Володимира християнство не було поділене. Розподіл, чи схизма, між Римом і Константинополем відбувся в 1054 році. Коли хрестився князь Володимир, Христова Церква була єдина».

Незважаючи на те, що християнство в Україні налічує 1025 років, Україна, на думку Предстоятеля УГКЦ, і сьогодні потребує християнізації, «тому що надзвичайно агресивний атеїзм часів Радянського Союзу позначився на нашому народі». «Багато людей в Україні продовжує шукати Бога, як це було в часи князя Володимира, – сказав він, – і ще його не знайшли. Вони очікують слова Христового Євангелія».

Теги: