Голова Асоціації єврейських організацій України: Майдан не причетний до побиття євреїв на Подолі, за цим може стояти владаВіце-президент Всесвітнього єврейського конгресу та голова Асоціації єврейських організацій і громад (Ваад) України Йосиф Зісельс провів на днях брифінг в прес-центрі Майдану з приводу випадків нападу на євреїв на Подолі у січні 2014 р., повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на РІСУ.

За його словами, напад на викладача релігійного навчального закладу стався 11 січня приблизно о 19:00 на вулиці Щекавицькій, де знаходиться синагога Розенберга. Другий випадок стався там само, але вже 18 січня о 23:15, коли постраждав молодий учень.

«Напади були дуже симптоматичними і вони характеризують ситуацію як таку, що дозолить владі довести до логічного кінця надзвичайний стан. Низка законів від 16 січня призведе до введення комендантського часу, тоді можна й скасовувати вибори, створювати поліцейську державу», — заявив Йосиф Зісельс, вказавши на використання владою "тітушок".

Перше побиття було здійснено тоді, коли викладач вийшов із синагоги після молитви. Дорогою додому за ним йшла група юнаків, чиї обличчя були прикриті шарфами. Біля під’їзду двоє з них увірвались за ним, почали бити, але вчасно вибігли сусіди, після чого молодики втекли.
Постраждалий звернувся у міліцію в неділю, 15 січня. Цікавою обставиною є те, що невідомі чекали на будь-кого, хто першим вийде після молитви, і вони точно знали, коли вона завершується. Там були камери відеоспостереження, але облич на них не видно, бо нападники були в масках.

Другий випадок стався 18 січня, коли учень єврейського релігійного закладу поруч з синагогою вийшов після занять. Нападники чекали на нього на розі вулиці, куди не дістають камери. На нього напали двоє, а третій молодик лишався на повороті дороги, слідкуючи за тим, щоб ніхто цього не помітив. Його побили ногами по корпусу та голові, але важливо те, що у взутті якимось чином опинились ножі, які нанесли йому серйозні рани. Учня вчасно врятували мешканці сусідніх будинків, зараз він перебуває у лікарні.

Інший епізод стався 19 січня, коли євреї затримали невідомого юнака, який обходив сусідні вулиці та щось занотовував у блокнот. Ним виявився хлопець 19-20 років, вдягнений у спортивний одяг та високі чоботи. Він займався чітким нотуванням місцевості, розташування різних об’єктів тощо, пояснивши, що дуже цікавиться історією Подолу.
«Але міліція не поспішає що-небудь робити. Так, справи відкриті, але далі нічого не відбулось. Я спілкувався з одним з постраждалих, так він сказав, що я поставив  у 10 разів більше питань, ніж правоохоронці, які його опитували», — додав голова Асоціації єврейських організацій і громад України.

На його думку, ці випадки могли використовуватись, аби привернути увагу на те, що нібито на Майдані почались антисемітські настрої, євреям там загрожує небезпека. Однак Зісельс підкреслив, що ніхто з Вааду так не вважає, не було жодних фактів, які б це підтверджували.

Він додав, що з 2008 року в Україні значно зменшився рівень нападів на євреїв. За останні три роки були зафіксовані лише 27 нападів, а тут вже два випадки з різницею в тиждень і майже на одній вулиці. За аналогічний період в Німеччині кількість нападів сягнула 1300, у Франції – 612, а в Англії близько 800.

Йосиф Зісельс виділив три групи ризиків для представників єврейської громади. Це стихійні фактори, які можуть виникнути спонтанно, другі – це радикальні праві громадяни, а третя група – це сама влада, що провокує подібні випадки для своїх інтересів. Віце-президент переконаний, що сьогодні дуже велика ймовірність розвитку саме третього сценарію подій, коли відбувається провокація від влади.

Окремо представник єврейської громади пригадав про погрози у бік Греко-Католицької Церкви, як то на офіційному рівні від Міністерства культури, так і на буденному, коли їм погрожували представники «тітушок». Однак Зісельс пропонує придумати кращий термін для тих, хто приходить на Антимайдан та отримує за це гроші — це «чорна сотня», структура, створена для провокацій на початку 20 століття.

«На жаль, є всі підстави припускати, що влада й надалі ініціюватиме різні провокації, які, можливо, як і в квітні минулого року в Черкасах, матимуть насильницький характер. Є підстави для занепокоєння і в регіонах, насамперед на півдні та сході країни. Наприклад, у Харкові вже фіксувались факти нападів активістів молодіжних неонацистських угруповувань на учасників протестного руху», — говориться у заяві від Вааду.

Теги: