Глава УГКЦ в Чехії: «Щоб перемогти ворога, потрібно бути духовно і морально вищим за нього»Глава УГКЦ Верховний архієпископ Святослав 6 червня в кафедральному соборі Святого Климента, що в Празі (Чехія) під час проповіді наголосив, що у той час, коли українці живуть у стані війни, Боже слово про любов до ворогів видається їм тяжким. "Як нам любити тих, хто нас убиває? Однак Боже слово розширює горизонти людського інстинкту самозахисту. Господь каже, що для того, аби перемогти нашого ворога, потрібно бути духовно і морально вищим від нього", сказав ієрарх, повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на сайт УГКЦ.

Цими днями (4-7 червня) у Чехії тривала чергова щорічна Зустріч східних католицьких ієрархів Європи під егідою Ради Єпископських Конференцій Європи, в якій брав участь глава УГКЦ.

Верховний архієпископ Святослав підкреслив, "ми, як грішники, для Бога не є ворогами, яких потрібно знищити, а синами і доньками, котрих потрібно рятувати. Так само як Господь, ми повинні споглядати християнськими очима наших ворогів, як тих, за кого потрібно молитися і рятувати від їхнього гріха", цитує його сайт УГКЦ.

"У християнській історії Київської Русі ми маємо унікальний приклад перемоги любові над силою зла і зброї, - продовжив він. - Цього року ми святкуємо тисячоліття від дня мученицької смерті перших святих Київської Русі – страстотерпців Бориса і Гліба. Вони – воїни, які захищали мечем свою Батьківщину, перемогли ворога наслідуванням Христа". Тому вони і називаються страстотерпцями. Бо так, як Христос помер за грішників, так і вони віддали своє життя за свого брата, який убивав.

Предстоятель Церкви закликав палко молитися до Бога, щоб Він "силою своєї любові урятував нас від гріха та смерті". А найбільше, за його словами, потрібно молитися до Господа за те, щоб він урятував нас від ненависті, навіть до наших ворогів. Тут Святослав додав, що в УГКЦ майже рік існує духовна практика, запроваджена Синодом єпикопів, за якою кожного дня вірні та духовенство моляться особливе намірення. "Кожного вівторка ми молимося за тих, хто нас убиває. Так ми свідчимо, що ми є народом християнським і дітьми Божими", - завершив він.

Також глава УГКЦ звернувся 7 червня до українців, які проживають у Чехії. Предстоятель Церкви пригадав, що минулого року Зустріч проходила у Львові в Україні з нагоди 25-річчя легалізації УГКЦ: "Для нас це стало великою підтримкою наших співбратів у єпископстві з різних країн Європи".

Як відомо, у Чеській Республіці діє Апостольський екзархат для греко-католиків Чехії, у якому душпастирює вікарій та десять священиків УГКЦ.

"Сердечно вам дякую від імені ваших братів і сестер в Україні за вашу активну громадянську позицію. Дякую за те, що ви в Чехії не забуваєте, хто ви є, чиїх батьків ви діти, а також за те, що гуртуєтеся довкола наших церковних спільнот і зберігаєте свою культурну, церковну і національну тотожність", - звернувся Святослав до українців.

У своєму слові він пригадав, що чеська земля є місцем давньої української присутності, зокрема в період між Першою і Другою світовими війнами. Відомо, що Празький університет долучився до збереження і розвитку української мови. Тут було створено Український вільний університет, осідком якого тепер є німецький у Мюнхені. Ціла плеяда славних композиторів утворила Празьку школу української музики.

Очільник УГКЦ розповів також і про те, що  митрополит Андрей Шептицький був у Празі для підтримки контактів з інтелектуальним середовищем, яке могло багато дати окупованій Україні. 

Святослав  сказав, що для того аби українці вистояли і могли довести світові, що Україна є і буде, вони потребують одне одного. 

Глава Церкви закликав українців у Чехії голосно казати світові те, що Україна стала жертвою несправедливої агресії, і розвіювати міфи, які ширяться через ЗМІ. Бо, за його словами, війна, яка сьогодні ведеться проти України, точиться не лише силою зброї. Та війна називається «гібридною» і полягає в дезінформації.

Предстоятель Церкви розповів українським мігрантам, що їхня Батьківщина сьогодні є як ніколи єдиною. По всій Україні відбувається таке національне відродження, яке в 1990-х рр. було тільки в Галичині. «Відбувається становлення нової української нації, членами якої себе відчувають і поляки, угорці, кримські татари, росіяни, євреї, які живуть в Українській Державі. У нас панує міжрелігійний мир і злагода, якого ще ніколи не було. Це доводить діяльність ГО ВРЦіРО під час Євромайдану. Католицькі єпископи України усіх обрядів під час паломництва до  Рима зустрілися зі Святішим Отцем. Тоді ми спільно заявили, що український народ страждає і спливає кров’ю, але бореться за свою свободу», - сказав глава УГКЦ.

Теги: