"Найцікавіше, що, як засвідчено в багатьох вітчизняних джерелах, на момент канонізації свт. Феодосія в 1896 р. імена його батьків не були відомі і тому ніде в житії не були названі. Вперше імена батьків свт. Феодосія були внесені до житія після 1896 р. на підставі видіння київського старця Олексія Голосіївського, якому у вісні явився свт. Феодосій і попросив помолитись за його батьків, назвавши їхні імена: ієрей Микита та Марія. Так вперше за 200 років після смерті свт. Феодосія стали відомі імена його батьків. Було чимало сумнівів, чи можна довіряти таким «джерелам» і вносити до біографії святителя імена батьків лише на підставі сновидіння, нехай і такого шанованого старця, як Олексій Голосіївський…", - пише 19 лютого Сергій Шумило.

У знайденому поминальному записі, здійсненому свт. Феодосієм Чернігівським за рік до смерті, записані в якості його батьків саме ієрей Микита та Марія. Також тут записані його родичі Іоанн, ієромонах Никон, Василій, Тетяна та архімандрит Іоанн. Тож правдивість видіння прп. Олексія підтверджується.

"У цьому афонському пом’яннику робили записи на вічний спомин представники української козацької старшини та церковні діячі, які здійснювали пожертви на Святу Гору Афон в XVII - XVIІI стт. Якраз серед таких жертводавців є і чернігівський архієпископ Феодосій. Також тут записані серед жертводавців разом зі своїми родинами знамениті чернігівські козацькі полковники Борковський, Лизогуб, Полуботок та інші.", - зазначає Сергій Шумило, який разом з колегами працює над підготовкою цього унікального козацько-афонського рукопису XVII - XVIІI стт. до видання в Україні.

Теги: