На межі 20-х років ХХ ст. "Українська епоха Відродження" торкнулася усіх сфер життя українського суспільства: освіти, економіки, науки, мистецтва та Церкви. Рух за створення автокефалії Української Церкви знайшов вираження в ідеї надати божественній літургії національних українських рис. Оскільки до цього моменту, зокрема у київських храмах переважала церковна музика російських композиторів. 22 травня 1919 у Свято-Миколаївському храмі на Печерську прозвучала перша літургія українською мовою. Автором її став український композитор зі світовим іменем Микола Леонтович.

Храм, в якому лунала перша україномовна літургія, знаходився поблизу могили князя Аскольда, що при хрещенні отримав ім'я Микола, на честь Миколая Чудотворця. І за переказами, саме тому на цих дніпровських  схилах було побудовано два храми на честь цього великого святого. Свято-Миколаївський храм був знищений більшовиками у 1930-х роках. А храм Миколая чудотворця на Аскольдовій Могилі вцілів, де і відбуватиметься літургія Леонтовича 22 травня о 19:00. Співатиме хор "Аскольд" церкви Миколая чудотворця.

Ранком цього ж дня, 22 травня, о 09:00 в Спасо-Преображенському соборі ПЦУ на Теремках також звершуватиметься літургія Леонтовича у супроводі співу митрополичого хору. Колектив під управлінням заслуженого діяча мистецтв України Олександра Тарасенка співатиме літургію, написану М. Леонтовичем 100 років тому. По літургії О.Тарасенко виступить з короткою лекцією про внесок М. Леонтовича у розвиток українського богослужбового співу.

Богослужіння транслюватиметься онлайн на сайті Спасо-Преображенського собору та YouTube-каналі собору.

Натомість в УПЦ (МП) 100-річчя літургії українською мовою не відзначають. В столичних храмах цієї конфесії україномовні літургії взагалі відсутні.

Теги: