До оргкомітету зі встановлення бюсту увійшли громадські діячі, журналісти і ветерани національного руху. Автором є художник, скульптор Айдер Алієв.

«Ми завжди пам’ятали своїх гідних людей, ми пишалися своїми героями, — говорить Айдер Алієв. — Ми пишалися мовчки, тому що там, на чужині, нам не можна було зводити пам’ятники. Ми мріяли створити щось на знак пам’яті про Номана Челебіджихана».

Айдер Алієв ліпить скульптуру з глини, потім з виготовлених ним форм віділлють бюст з бронзи.

Для створення образу видатного діяча кримськотатарського народу художник використовує фотографії Челебіджихана, але, за словами Алієва, знайти світлини з високою роздільною здатністю виявилося непростою справою.

Загальна висота скульптурної композиції становитиме 2,6 метра.

Рідне село Челебіджихана Біюк-Сунак давно зникло з карти Криму, тому бюст планують встановити у сусідньому селі Кучук-Алкали (Завіт-Ленінський) Джанкойського району.

У підготованому журналісткою Гулізар Мустафаєвою відеосюжеті йдеться про те, що ідея з увічнення пам’яті одного з найяскравіших політиків в історії Криму визрівала багато років.

Урочисте відкриття бюсту заплановано на серпень цього року. Ініціатори встановлення скульптури закликають співвітчизників фінансово підтримати акцію.

Номан Челебіджихан відомий також як Челебі Челебієв (саме так його ім’я було записано в офіційних російських документах), автор вірша «Ant etkenmen» («Я поклявся»), який став національним гімном кримських татар.

Челебіджіхан підтримував зв’язки з Українською Центральною Радою. У вересні 1917 року направив до Києва від Мусульманського виконкому делегацію у складі 10 осіб для участі у роботі З’їзду народів Росії. Кримськотатарська делегація підтримала рішення з’їзду про перетворення Росії у федерацію рівноправних республік. Вітав утворення Української Народної Республіки. 23 лютого 1918 року матроси-більшовики розстріляли Челебіджихана у севастопольській в’язниці, а його понівечене тіло викинули у Чорне море.

Теги: