Роль Магатми Ґанді у веденні ненасильницького спротиву за визволення Індії отримала велике визнання у світі. З 1947 р., щороку цей день є святковим і вихідним в Індії. Через багато років, 15 червня 2007 р., Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію щодо відзначення 2 жовтня – дня народження Магатми Ґанді як Міжнародного дня ненасильства.

Учасники круглого столу у Львові говорили про ефективність ідей ненасильницького спротиву Ґанді, Майдан як ненасильницький опір, ненасильство крізь призму християнства, кримськотатарський спротив, як позитивний досвід мирної боротьби та ідеї Ґанді в епоху постправди.

Своїми роздумами на ці теми ділились: Мирослав Маринович, проректор з призначення та місії Українського католицького університету, Мрідула Гош, голова правління Східно-Європейського інституту розвитку, митр. прот. д-р Михайло Димид, професор кафедри пасторального богослов’я Українського католицького університету, о. д-р Олег Кіндій, професор кафедри богослов’я Українського католицького університету, Алім Умероджа, співзасновник Кримського дому у Львові та Ольга Моргунюк, експерт Східно-Європейського інституту розвитку.

Модерував захід д-р Павло Смицнюк, директор Інституту екуменічних студій Українського католицького університету, який підкреслив: «Геніальність Ґанді в тому, що свій ненасильницький спротив, він зробив економічним, культурним спротивом, тобто ефективним спротивом. Отже, ненасильство є ефективним. Але в Україні особливо відчутна проблема, коли відраза до насильства, ідея ненасильства стала такою всеохопною, що той, хто війни не боїться, хто ризикує, «кидається» у війну там, де всі інші не хочуть війни, має шанс виграти, бо має певні важелі. Тож ключове питання: як у такій ситуації сприймати ненасильство?».

Про часи Магатми Ґанді та ненасильницький спротив в Україні зараз, говорив Мирослав Маринович: «У час випробувань і нам не слід уподібнюватися переляканим апостолам, які під час Христових «страстей» розгублено блукали полями чи вуличками Єрусалима. Варто натомість прислухатися до того, що говорить сам Ісус з-під свого Христа: «Ось нове творю все». Справді, ми сьогодні маємо шанс творити нове. Століттями ми хотіли утвердити себе, свою культуру, свою інакшість від Росії. Тож будьмо інакші. А ще згадаймо вдячним словом скромну постать індійського праведника Магатма  Ґанді, який навіть сьогодні нагадує світові про вічну істину: Світло не є ні ненавистю, ні неправдою, ні насильством».

Мрідула Гош розмірковувала над постколоніальною добою,  появою заможних людей із обмеженим почуттям відповідальності, браком зв’язку між політикою і мораллю та потребою зміни пасивних підданих на активних громадян. «Політичний споживач не є громадянином, а просто обирає товар. Тож головне питання: чи має право політика і політики бути без духовності і моралі?» - запитує голова правління Східно-Європейського інституту розвитку.

Митр. прот. д-р Михайло Димид на прикладі Майдану показав спосіб як ненасильство може бути ефективним, а солідарність без насильства служить антидотом індивідуалізму і корупції. Роздумами про насильство й ненасильство у християнській традиції ділився о. д-р Олег Кіндій. Він також порівнював її із системою запропонованою Ґанді.

Принципи закладені Магатма  Ґанді і визнані більш ніж півстоліття тому сьогодні є дуже актуальними і для України, і для кримськотатарського народу. «Ненасильство – це зброя. Любов, терпимість – це з одного боку цінності, а з іншого – зброя проти суперника, який її не знає. Тому вона його і вбиває. Єдиний мінус – це забирає дуже багато часу» - переконаний Алім Умероджа. Також він зазначає, що наслідками ненасильницького спротиву є – самопожертва. Це – ціна перемоги.

Насамкінець, ідеї Ґанді як джерело натхнення і для політичних лідерів, і для молоді світу представила Ольга Моргунюк, експерт Східно-Європейського інституту розвитку.

З 2007 року СЄІР як громадська організація проводить акцію «Око за око робить усіх сліпими» з нагоди Міжнародного дня ненасильства (2 жовтня) – дня народження Магатми Ґанді – в Україні та організовує Тиждень миру й ненасильства з нагоди Дня народження Вацлава Гавела (5 жовтня) та Джона Леннона (9 жовтня).

Теги: