«На Афоні в архіві вдалося відшукати невідомий раніше оригінал листа св. Силуана Афонського на Закарпаття від 16 квітня 1934 р., в якому він дає характеристику закарпатським ченцям та послушникам, які вступили до Пантелеймонівського монастиря на Афоні (бл. 40 осіб) в 1920-ті – 1930-ті роки. Саме ці молоді закарпатці згодом, в 1960-ті – 1970-ті рр., врятували Пантелеймонівський монастир на Афоні від остаточного занепаду», — написав Директор Міжнародного інституту Афонської спадщини в Україні Сергій Шумило.

За його словами, цей лист відомого афонського святого старця є важливим свідченням тісних зв’язків Закарпаття та Афону в ХХ ст. «Цінне доповнення до книги, яку зараз готуємо на основі архівних джерел про закарпатців на Афоні, і презентація якої має відбутись в Ужгороді 6 листопада під час міжнародної конференції «Закарпаття та Афон: духовно-культурні зв’язки» (до 120-річчя від дня народження ієросхимонаха Аввакума (Вакарова)».

Директор Міжнародного інституту Афонської спадщини в Україні опублікував вперше цитату з листа преподобного Силуана Афонського на Закарпаття від 16 квітня 1934 р.: «У нас карпатские добре преуспевают и хорошо живут. Я за них много Бога благодарю, что Он нам их прислал славословить Господа. И когда они ко мне соберутся, я им и говорю: как вас любит Господь и привел на Святую Гору, где все дороги протоптаны молитвами святых и как любит Святой Афон Божия Матерь. Они только сидят и улыбаются, и на душе у них радостно и видно – благодать их Божия утешает».

Теги: