Тендер на реставрацію церкви Різдва Христового у Тернополі був оголошений у жовтні цього року. Очікувана вартість – 5 623 386,40 грн. Переможець тендеру і єдиний його учасник – Товариство з обмеженою відповідальністю “Тернопільбуд”, яке запропонувало ціну 5 581 812 грн. Договір між замовником і підрядником був підписаний 30 жовтня 2019 року.
Джерела фінансування: міський бюджет, обласний бюджет, власні кошти. Зокрема, 2 000 000 грн за рахунок місцевих бюджетів, 3 581 812 грн. – за рахунок власних коштів замовника. Згідно з календарним графіком виконання робіт і плану фінансування, у храмі мають замінити вікна і двері, провести гідроізоляцію і посилення фундаменту, провести реставрацію фасадів, даху, центрального купола, зробити вогнезахист і блискавкозахист.
Як повідомив настоятель церкви Різдва Христового отець Володимир Ільчишин, зараз тривають підготовчі роботи і ремонт фасаду церковного управління. "Плануємо ще цього року розпочати ремонт, але на все Божа воля, – каже він. – Якщо погодні умови не дозволять, то вже з весни. Найперше у церкві потрібен ремонт даху, потребують оновлення фасади".
Ремонт потрібен і всередині храму, але не все зразу, зауважує священик. У 2011 році у церкві ремонтували підлогу, бо там прорвало каналізацію. А масштабні ремонти там проводили ще в 90-х роках минулого століття, тому нині вони на часі.
Церква Різдва Христового є однією із найдавніших культових споруд у Тернополі. Кам’яний храм був зведений в 1602-1608 роках. Його вирішили спорудити на місці старої дерев`яної церкви, яку наприкінці XVI ст. повністю знищила пожежа. Головною святинею церкви є ікона Божої Матері Тернопільської. За переказами, у церкві молився гетьман Богдан Хмельницький. У 1770 році церква стала греко-католицькою, після 1946 року передана РПЦ, нині — в УАПЦ (громада в процесі перереєстрації до ПЦУ).
Крім того, на Яворівщині у Львівській області відновлюють дві старовинні дерев'яні церкви XVIII та XIX століть у селах Глинці та Морянці, це пам’ятки архітектури місцевого значення. В обох храмах це уже фінальні стадії реставрації.
Храм у селі Морянці датують 1766 роком, це пам'ятка місцевого значення. У 1960-х роках радянська влада її закрила. Але мешканці кажуть: потайки доглядали церкву і ремонтували ґонт. Іконостас у Морянцях на століття старший за храм — із 1600-х років, він добре збережений і його повернуть сюди. Зараз взялися відновлювати куполи. Остаточно закінчити реставрацію обіцяють упродовж наступного року.
Ще одна церква, яку відновлюють на Яворівщині, — у селі Глинці. Це пам'ятка XIX століття. Там була проблема у центральному куполі, бо каркас був похилений. Центральну наву і бабинець повністю відновили. У частині захристя збереглося найбільше давніх брусів, їх максимально збережуть. Піддашшя тут накриють ґонтом, а от куполи у храмах в обох селах покрили міддю.
Ці дві церкви реставраують за гроші Краковецької селищної ради та з обласного бюджету.
Теги:




dutchak1 написал: