"Епоха руйнування храмів продовжується... Жахлива картина по вул. Короленко... Саме про цей культовий об'єкт Антін Синявський писав у 1915 році, коли було виготовлено проект для храму-памятника воїнам, що загинули у війнах: "За своїм виглядом і внутрішнім оздобленням храм цей буде точною копією древніх запорозьких і буде нагадувати собою далеких лицарів героїв, запорозьких козаків..." Храм почали будувати у 1916 році за проектом П. Голубовського як каплицю медичного комплексу Червоного Хреста. Будівництво припинилося через відсутність будівельних матеріалів. Недобудований об'єкт пізніше переобладнали в автогенний (зварювально-механічний) технікум. І що ми маємо тепер? Просто зараз... Все що лишилося від храму-памятника загиблим у війнах воїнам... Запорозькі козаки не заслуговують такого відношення", - пише 20 лютого у Фейсбуці Олександр Харлан, доцент Придніпровської державної академії будівництва та архітектури.

Місцеві активісти екологічного патруля оскаржили в Окружному адмінсуді м. Дніпра рішення виконкому міськради Дніпра про дозвіл на виконання проєкту, реконструкції та функцій замовника щодо об'єкту реконструкції на вул. Короленка. Суд задовольнив 22 січня 2020 р. позов активістів. Але виконком міськради збирається оскаржувати рішенні адмінсуду в апеляційній інстанції.

Згідно історичних джерел, наприкінці 1900 року за вулиці Первозванного (нинішня вулиця Короленка) Катеринослава почалося будівництво лікарні Червоного Хреста. Ініціатором будівництва був останній ватажок катеринославського дворянства князь Урусов, який очолював місцеве управління товариства Червоного Хреста, а засновником - Катерининська громада сестер.

Незабаром після відкриття лікарняного комплексу Союз російських робітників подарував Червоному Хресту свою ділянку по вулиці Первозванівській (Короленко 20а). У 1915-1916 роках за проектом архітектора П. Голубовського тут ведеться будівництво каплиці Червоного Хреста. З ініціативи князя Урусова каплиця була оголошена храмом-пам'ятником війнам, загиблим у війні, і тому отримувала щедрі пожертви. Однак будівництво було зупинено, але не через брак коштів, а через відсутність будматеріалів і робочих.

У 2008 році порушувалося питання про повну реконструкцію будівлі, але конкретних дій зроблено не було. Зараз унікальний ансамбль лікарні початку XX століття знаходиться на межі руйнування. Корпуси стоять з вибитими шибками і тріщинами на фасадах. Будівля витримало вже після евакуації персоналу та обладнання не менше 4-х пожеж. Сама будівля лікарні Червоного Хреста в 1996 році внесена до реєстру пам'яток архітектури.

Теги: