Місце локації виставки «Подорож невідомим Кримом» — сквер № 3 на Контрактовій площі, де відтепер розташовані нові виставкові конструкції Українського інституту національної пам’яті.

Виставка «Подорож невідомим Кримом», відкриття якої відбулося 5 серпня 2020 року, розповідає про маловідомих діячів кримськотатарської культури, татарські міста і поселення, які ми звикли сприймати як «російські і радянські», а також знайомить з унікальним кримськотатарським мистецтвом.

Як нагадують в Українському інституті національної пам’яті, кримські татари як народ сформувався у період Кримського ханства — потужної держави, яка існувала на півострові від 1441 до 1783 років. У той час Крим був одним із центрів ісламської цивілізації у Східній Європі, а разом з тим — одним із найбільших торгових центрів, що сприяло формуванню самобутньої кримськотатарської культури і традицій. Кримське ханство брало участь у багатьох війнах, однак зберігало свою цілісність і самобутність до 1783 року, коли було анексоване Російською імперією. Територіальна експансія обернулася експансією культурною і духовною. Кримським татарам залишили лише Бахчисарай з його палацами і гробниці ханів. Кримськотатарська історія, культура, поезія, топоніми і їхня історія були знівельовані й незаслужено забуті.

Але і в часи окупації боротьба за національну ідентичність у Криму не припинялася. Початок ХХ століття відкрив світові імена кримськотатарського просвітника Ісмаїла Гаспринського і духовного лідера кримців Номана Челебіджихана. Паростки національного відродження були розтоптані під час більшовицької окупації, апофеозом якої стала насильницька депортація 238 500 кримських татар і знищення усіх кримськотатарських назв на території півострова.

«Культурна окупація» Криму продовжувалася і після розпаду СРСР, коли імена кримськотатарських діячів і далі замовчувалися, а через медіа і масову культуру продовжували ширитися десятиліттями нав’язувані шаблони і штампи про російське імперське «відродження і окультурення» Криму, про російських поетів і письменників, з іменами яких ототожнювалися кримські топоніми, про «міста російської слави».

Наслідком цього стала у 2014 році чергова російська анексія півострова, який, попри все, продовжує лишатися батьківщиною для нечисленного, але гордого народу — кримських татар.

Серед учасників відкриття виставки — її автори — Володимир Тиліщак, Каміла Саадат, Емір Саадат, Володимир Поліщук, Богдан Короленко, Наталя Позняк-Хоменко, громадська організація «Егрідал», дизайнерка Ганна Беркутова, голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович. Також було запрошено представників Меджлісу кримськотатарського народу, Міністерства культури та інформаційної політики України, Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України і Київської міської державної адміністрації.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, виступаючи на заході, зазначив, що організація цієї виставки в культурному центрі Києва підтверджує, що громадяни України цікавляться Кримом, і вони впевнені, що Україна відновить державний суверенітет Криму. Політик підкреслив, що виставка допомагає «дивитися на свою історію власними очима».

Виставка триватиме до 26 серпня.

Як повідомила керівниця «Qirim Ailesi. Кримська родина» Аніфе Куртсеітова на своїй сторінці в соцмережі Фейсбук, кримськотатарські активісти, зокрема й засновники «Кримської родини», довго мріяли про те, щоб нарешті історія й культура кримськотатарського народу стали доступні до вивчення насамперед для школярів і зазначила, що вже зараз триває активна робота над посібником з історії, культури і мистецтва кримських татар. Тому відкрито реєстрацію слухачів на дистанційні уроки освітнього курсу «Кримський татари. Історія. Культура. Мистецтво». Цей курс є проєктом громадської організації «Кримськотатарський культурно-освітній центр «Qirim Ailesi. Кримська родина», який реалізується за підтримки Українського Культурного Фонду з метою збереження культурно-історичної спадщини кримських татар

Як пише Аніфе-ханум, у рамках проєкту різні освітні заклади отримають посібники, які для зручності буде видано двома мовами — українською і кримськотатарською.

Новини проєкту можна відстежувати на офіційних сторінках у Фейсбук.

Як повідомляється, у рамках проєкту вже у вересні заплановано проведення таких дистанційних занять у форматі Zoom: 5 уроків з історії Криму і кримських татар, під час яких слухачі познайомляться з основними історичними аспектами історії кримського півострова і зможуть поставити запитання лекторам, а також 2 оглядових уроки з культури і мистецтва.

Реєстрацію слухачів розпочато.

Теги: