У ході семінару Володимир Мороз на підставі аналізу архівних матеріалів представить історію ліквідації василіанських монастирів Закарпатській області Української РСР. Джерелами для повідомлення були агентурно-оперативні справи КДБ, в рамках яких «розроблялося» українське греко-католицьке чернецтво Василіанського чину після офіційної ліквідації Греко-Католицької Церкви в області. 

У доповіді були проаналізовані моделі виживання і/або служіння василіанського чернецтва в умовах комуністичних репресій: вимушена еміграція; відхід від віри і Церкви і співпрацю з режимом у проведенні антирелігійної пропаганди; перехід у православ'я; відмова від «співпраці» з органами з подальшим арештом; висилка на спецпоселення з подальшою забороною повертатися додому; уникнення арешту і служіння в підпіллі. 

Особливу увагу доповідач приділив історії служіння тих ченців-василіан, які зуміли уникнути арештів і сформували ядро ​​«нелегальної» Греко-Католицької Церкви, який зіграв велику роль у виході греко-католиків із підпілля в кінці 1980-х років.

Теги: