Як саме співпраця з Азією може допомогти подолати кризу і сприяти розвитку України, BBC News Україна розпитала дипломатів, експертів та бізнесменів - на прикладі найбільшого азійського регіону, який простягається від Пакистану на заході до Японії та Індонезії на сході, де живе половина населення планети та сконцентрована третина світової економіки.

Владислава Магалецька, яка з листопада очолює Держпродспоживслужбу, вже п'ять років пише у ЗМІ про величезні перспективи співпраці з країнами Азії. "Країни АСЕАН дуже довго і незаслужено перебували на периферії інтересів українського експорту. Чотири роки тому я назвала цей регіон одним з найперспективніших у світі і не помилилася", - каже вона.

За цей період експорт України в регіон подвоївся. Нинішня криза не змінить тренд розвитку регіону.

"Головне - бачити у "коронавірусній кризі" можливість для посилення співпраці, шукати нестандартні варіанти. Країни регіону дуже різні за рівнем розвитку, особливостями ринків та перспективами. Але всі будуть активно розвиватися, купівельна спроможність населення буде тільки збільшуватися", - зазначає вона.

Багато західних та китайських корпорацій бачать в АСЕАН "територією зростання". Україні слід приділяти регіону не меншу увагу, концентруючись на АПК та машинобудуванні, вважає пані Магалецька.

Особливу увагу вона закликає приділяти Індонезії та Малайзії: "Це мусульманські країни, які є споживачами халяльної продукції. Індонезія є найбільшим споживачем таких продуктів в регіоні, але ще не пережила буму халяль-індустрії. В найближчі роки там будуть зростати цілі сектори економіки, пов'язані зі стандартами халяль. Це шанс для українських експортерів".

Оптимізм поділяють і опитані нами експерти. "АСЕАН - дуже перспективний регіон. Можливостей навіть більше, ніж в Китаї", - вважає доцент ІМВ КНУ ім. Т. Шевченка Віктор Константинов.

За його словами, концентруватися варто на торгівлі. "Очевидно, що ані Індонезія, ані Таїланд виступати за Україну в нашому головному питанні не будуть, не тому що вони за Росію, а тому що це їм нічого не принесе. Вони не будуть ризикувати", - вважає експерт.

Потрібні міцні двосторонні відносини в економіці, каже Константинов. "Тоді через 7-10 років в нас можуть з'явитися взаємні інтереси, з яких може вирости більша довіра один до одного. Довіра починається не з того, що ми в ООН намагаємося переконати підтримати резолюцію", - зазначає він.

Теги: