Як повідомляє сам Ф. Кочиш, попри наявність інших тем, він пріоритетно "попросив Святішого Отця поговорити про ситуацію греко-католицької церкви на Закарпатті". Кочиш надзвичайно стурбував "сильний український вплив" в Мукачівській греко-католицькій єпархії України і, відповідно, його передусім цікавило донести до папи тему недопущення єдності греко-католиків Закарпаття з одновірцями в Україні.

При цьому Ф. Кочиш допустився прямого обману папи Франциска, заявивши під час розмови, що "єпархія завжди була безпосередньо підпорядкована Папі Римському", що Мукачево (Мукачівська греко-католицька єпархія, МГКЄ - ред.) завжди мало "незалежність, яка, виходячи з історії, завжди належала йому, оскільки єпархія завжди була безпосередньо підпорядкована Папі Римському".

Проте відомо, що для Угорщини питання МГКЄ завжди було передусім політичним і щоразу, коли Закарпаття входило до складу цієї держави, остання добивалася від Ватикану ліквідації незалежності МГКЄ і підпорядкування її угорським архієпископам. І навпаки, вимагала повернення МГКЄ статусу sui iuris, як тільки втрачала українські землі.

Детальніше про це можна прочитати у статті "Sui iuris Мукачівської греко-католицької єпархії: примара чи надбання колоніального минулого?" на сайті "Закарпаття онлайн".

Як йшлося у цій публікації, "на середину 1995 року завдяки ак­­тивності тогочасного Апостоль­сь­ко­го нунція в Україні архієпископа Ан­то­ніо Фран­­ко Конгрегація східних церков під­готувала проект Декрету про утво­рен­ня Ужгородської (або Мукачівської) ми­трополії у складі Верховної Архі­єпи­с­копської церкви. З ухваленням цьо­­го декрету Ватикан готовий був ви­знати юрисдикцію глави Української греко-католицької церкви над усією територією України та покласти край спробам втягувати себе в різні полі­тич­ні ігрища довкола існування в Ук­раїні двох помісних греко-католицьких цер­ков. Проте, як відомо, цей проєкт че­рез несподіваний спротив частини то­гочасного керівництва Мукачівської гре­ко-католицької єпархії не був реа­лізо­ваний."

Як зазначає "Закарпаття онлайн", ще більшою мірою задумане не вдалося реалізувати завдяки потужному угорському лобі у Ватикані. Нині Угорщина докладає величезних зусиль, аби не допустити єдності МГКЄ з УГКЦ.

Теги: