Проведення богослужіння у Херсонесі стало можливим за сприяння російського фонду підтримки гуманітарних наук «Моя історія», що за роки окупації Криму надавав допомогу в заходах із «благоустрою» історичної пам’ятки та незаконних «археологічних розкопках» на його території.

«Тут кожний камінь просочений історією, тут кожна людина може доторкнутися до вічності, відчути єднання з Богом у стінах стародавніх храмів Херсонеса – міста, що просяяло першими променями християнської віри для всієї Росії», – заявила «директор музею-заповідника «Херсонес Таврійський» Олена Морозова.

3 жовтня у стародавньому храмі «Базиліка у базиліці» на території античного городища Херсонес Таврійський відбулося ранкове богослужіння, яке відправив благочинний Севастопольського округу УПЦ (МП) протоієрей Сергій Халюта. Відправа стала можливою завдяки технічному супроводу з боку фонду «Моя історія».


Християнський комплекс у Херсонесі був відкритий у 1889 році під час розкопок, які очолював дослідник Карл Косцюшко-Валюжинич. «Базиліка у базиліці» становить собою два християнські храми, які існували на одному місці у різний час. Перша базиліка функціонувала з VI по X ст. н. е., після чого була зруйнована; друга, збудована після X ст., мала менші розміри і цілковито вмістилася у центральній наві попередньої.


«Для музею-заповідника це не просто традиція, а спосіб віддати шану людям і подіям, які є частиною нашої спільної історії. Богослужіння у стінах стародавніх храмів Херсонеса виконують ще одну важливу місію – допомагають привернути увагу відвідувачів до археологічних артефактів. Відродження традиції звершення молитви у старовинних храмах і каплицях Херсонеса багато в чому формує етику його гостей, їхнє ставлення до унікальних об’єктів культурної спадщини як до національної святині», – заявляється на сайті «музею-заповідника «Херсонес Таврійський».


Перша спроба проведення богослужіння у зруйнованому античному храмі на території Херсонеса після російської окупації Севастополя відбулася у 2016 р. за ініціативи єпископа Єгор’євського (нині митрополита Псковського і Порховського) РПЦ Тихона (Шевкунова), що відправив службу в базиліці апостола Петра за благословенням очільника РПЦ патріарха Кирила.

Теги: