Видавництво „Свічадо” презентувало український переклад книги „Добротолюбіє” в двох томах.

Повна назва книги „Добротолюбіє, або Слова й глави священного тверезіння, вибрані з творів святих і богонатхненних отців; в ньому тим, хто чеснотливий за діянням та уморінням, любомудрієм ум очищається, просвіщається і досконалим стає”. Це антологія святоотцівських текстів, найвідоміша і найвизначніша книга про внутрішню молитву, перлина східнохристиянської духовности. Сюди увійшли твори тридцяти шести отців IV–XIV століть.

Преподобний Паїсій Величковський (1722-1794) переклав цей збірник церковно-слов’янською мовою, який вийшов друком 1793 р. у Санкт-Петербурзі. Тепер „Добротолюбіє” вийшло українською мовою за текстом перекладу старця Паїсія.

У передмові до першого тому зазначено „…ця книга – скарбниця тверезости, сторож ума, таїнственне училище умової молитви, книга про діяльність, вишукане зображення, необманна провідниця до видіння, рай отців, золотий ланцюг чеснот, книга частої розмови з Ісусом”. Тексти у книзі схожі на подорожні нариси, але не про земні мандрівки, а про мандрівки стежками духовного життя. З розповідей святих отців ми можемо скласти повну картину ідеальної подорожі по світу духовності, почерпнути з них найважливіші вказівки, щоб не збитись з шляху добра.

Як уже зазначалось, книга складається з двох томів. Перший том складається з передмови, першої та другої частин, назва другої: „Добротолюбіє, або Слова і глави священної тверезости”. У кожній частині розміщені розповіді святих отців Церкви, їхні повчання, уривки з житія. Дуже зручним є те, що перед кожною розповіддю подаються короткі відомості про автора або того святого, про якого власне і є розповідь.

Другий том містить третю і четверту частини, в яких теж подаються послання чи настанови святих з короткими відомостями про них. Окремо слід зазначити, що четверта частина містить розділ „Цвітозбирання”. Як написано в книзі, це „Поради ревних любомудреців. Любомудрствував над ними й укладав їх Ілля – найсмиренніший пресвітер, якого називають Єкдиком. Коли прочитаєш усе за порядком, знайдеш тут джерело, що виточує росу повчальних слів”. І направду, кожна сторінка цього розділу, втім, як і книги загалом, мов провідна зоря для християнина, який прагне жити праведно.

В книзі дуже багато порад, які можна і варто втілити в життя, наприклад, „Того самого Євгарія-монаха глави про відмінність між пристрастями і помислами”, „… про тих, які думають виправдатися ділами, 226 глав”, „…природних глав друга сотня про очищення ума” і т.д. Варто прочитати книгу тим, хто зіткнувся з певними труднощами в житті, хто хоче навернути свого ближнього, хто зневірився і прагне увірувати знову: „Віра – це заповіт добра; через віру народжується страх Божий. Він навчає нас берегти заповіді на ділі, від цього зростає в нас блаженна безпристрасність. А любов – завершення усіх заповідей, все поєднує й утверджує”. „Добротолюбіє” може стати настільною книгою християнина, бо містить в собі досвід десятків мудрих святих людей. Направду цікавою і корисною є наука святого Касіяна Римлянина „Про вісім пристрасних помислів”. Святий розповідає про „обжерливість і блуд, про сріблолюбство, гнів, печаль, нудьгу, марнославство і гординю”, тобто все те, з чим ми стикаємось чи не щодня.

З суто практичної точки зору, книга може стати в нагоді всім, хто хоче змінити своє ставлення до навколишнього світу, до людей, які його оточують. Книга містить історичну довідку про усі видання Добротолюбія, довідку про літературно-перекладацьку діяльність старця Паїсія Величковського і багато іншої корисної інформації. Крім того, в кінці першого тому міститься невеличкий словник давньоцерковних термінів.

І на останок, Господь сказав: „Навчіться від мене, бо я лагідний і сумирний серцем, — тож знайдете полегшу душам вашим”(Мт. 11, 29). „Добротолюбіє” є якраз однією з тих книг, яка може допомогти зрозуміти Господнє вчення, пише РІСУ.

Теги: