5 cічня в синодальному залі резиденції Предстоятеля Української Православної Церкви в Києво-Печерській лаврі під головуванням блаженнішого митрополита Київського і всієї України Володимира пройшло перше в новому році  засідання Священного Синоду УПЦ (МП), повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на сайт УПЦ.

Найбільш резонансними рішеннями став поділ кількох єпархій УПЦ та відповідні кадрові перестановки. Зокрема, члени Синоду мали міркування про реорганізацію церковного управління в межах Луганської області. Як відомо, раніше тут були створені дві єпархії УПЦ -- Луганська та Сєверодонецька. В обох останнім часом точилися суперечки з приводу перерозподілу церковної влади. Так, у зв’язку з розбіжностями в управлінні Луганської єпархії влітку 2012 року Синодом УПЦ була створена виїзна комісія, а згодом Синод змінив керівника єпархії. На днях схожа конфліктна ситуація виникла в Сєверодонецькій єпархії.

5 cічня Синод УПЦ реорганізував адміністративний поділ цих єпархій і в черговий раз призначив нових архієреїв, зробивши ще одну спробу врегулювати нестабільну церковну ситуацію на Сході України.

Тепер до складу Луганської єпархії віднесли місто Луганськ, Біловодський, Марківський, Міловський, Новоайдарський, Перевальський, Слов’яносербський та Станично-Луганський райони Луганської області, а також міста обласного підпорядкування, що знаходяться на території даних районів.

До складу Сєверодонецької єпархії віднесли Білокуракінський, Кремінський, Новопсковський, Попаснянський, Сватівський, Старобільський та Троїцький райони Луганської області, а також міста обласного підпорядкування, що знаходяться на території даних районів.

Звільнено призначеного на грудневому 2012 р. засіданніі Синоду єпископа Сєверодонецького і Старобільського Пантелеімона (Поворознюка) від управління Сєверодонецькою єпархією. Замість нього призначено єпископа Ровеньківського Никодима (Барановського), якого одночасно звільнено з посади вікарія Луганської єпархії.

На частинах двох згаданих єпархій Синод утворив Ровеньківську єпархію, до складу якої відніс Антрацитівський, Краснодонський, Лутугинський та Свердловський райони Луганської області, а також міста обласного підпорядкування, що знаходяться на території даних районів. Керуючим Ровеньківською єпархією призначено єпископа Пантелеімона (Поворознюка). Він носитиме титул «Ровеньківський і Свердловський». До речі, цей єпископ на минулому засіданні Синоду разом з переведенням на Сєверодонецьку кафедру був позбавлений посади намісника Кирилівського чоловічого монастиря Києва. На засіданні Синоду 5 січня посаду намісника Кирилівського монастиря передали архімандриту Варлааму (Озимок).

Також Синод мав міркування про утворення нової -- Могилів-Подільської -- єпархії. Вона утворена рішеннія Синоду 5 січня через виділення її зі складу Вінницької та Тульчинської єпархій. До складу Могилів-Подільської єпархії віднесли Крижопільський, Могилів-Подільський, Мурованокуриловецький, Піщанський, Томашпільський, Чернівецький, Шаргородський та Ямпільський райони Вінницької області. Єпархіальному архієрею Могилів-Подільської єпархії дали титул «Могилів-Подільський і Шаргородський». Керуючим Могилів-Подільською єпархією призначено архієпископа Агапіта (Бевцика), якого Синод УПЦ минулого місяця зняв з посади керуючого Сєверодонецькою єпархією і взагалі відправив на спокій. Отже, Синод протягом двох тижнів різко переглянув своє попереднє рішення щодо єпископа Агапіта.

У складі Вінницької єпархії Синод залишив місто Вінниця, Барський, Вінницький, Жмеринський, Калинівський, Козятинський, Літинський та Хмільницький райони Вінницької області. Єпархіальному архієрею Вінницької єпархії надалі вирішено іменуватися «Вінницький і Барський».

У складі Тульчинської єпархії залишено Бершадський, Гайсинський, Іллінецький, Липовецький, Немирівський, Оратівський, Погребищенський, Теплицький, Тиврівський, Тростянецький, Тульчинський та Чечельницький райони Вінницької області. Єпархіальному архієрею Тульчинської єпархії залишено й надалі іменуватися «Тульчинський і Брацлавський». Нагадаємо, що керівником цієї єпархії є архієпископ Іонафан (Єлецьких), один з публичних опонентів Предстоятеля УПЦ митрополита Володимира щодо його кадрової і церковної політики. Отже, єпархія владики Іонафана зазнала скорочення.

Стрімкі і суперечливі рішення Синоду за останні місяці, пов'язані з адміністративною "чехардою" в єпархіях Луганської області, свідчать про брак у вищого керівництва Церкви продуманого, стратегічного бачення подолання регіональних проблем. Між синодальними "верхами" і регіональними "низами" УПЦ немає дієвого зв'язку для відпрацювання безболісних рішень. Конфліктні ситуації у східних єпархіях УПЦ повторюються з постійною регулярністю.

З інших помітних рішень Синоду УПЦ, що відбувся 5 січня, можна назвати рішення про причислення до лику місцевошанованих святих Олександрійської єпархії двох священномучеників -- протоієрея Адріана Вожакова (+ 1937) та протоієрея Димитрія Сурмелі (+ 1937), які були репресовані радянською владою. Водночас Синод вніс до списку новомучеників та сповідників Запорізьких новопрославлених святих сповідника Феодосія Станкевича, пресвітера; сповідника Митрофана Воздвиженського, пресвітера; священномученика Олександра Шишина, пресвітера та сповідника Філософа Зябрєва, пресвітера.

Також з подачі архієпископа Тульчинського і Брацлавського Іонафана Синод 5 січня позбавиви священного сану клірика Тульчинської єпархії ієромонаха Варфоломія (Атаманенка) "на підставі 27, 42, 58 правил Святих Апостолів та 9 правила Двократного Собору". Позбавлено священного сану і забороненого у священнослужінні клірика Херсонської єпархії ієрея Кирила Дорошка.

Синод також прийняв низку інших рішень. Зокрема, заслухав рапорт архієпископа Переяслав-Хмельницького і Вишневського Олександра (Драбинка), голови Нагородного відділу УПЦ, про заснування нового церковного ордену «За вірність сімейним цінностям» і благословив заснувати цей орден.

Теги: