Архієпископ УПЦ КП Євстратій: Ми готові зустрітися у діалозі з УПЦ (МП) хоч завтраВ Київському Патріархаті вітають налаштованість УПЦ (МП) до ведення діалогу з УПЦ КП, заявив архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій (Зоря), коментуючи позицію керуючого справами УПЦ МП митрополита Антонія (Паканича) щодо діалогу з Київським Патріархатом, висловлену в недавньому інтерв’ю «Комсомольській правді в Україні», повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на сайт УПЦ КП.

Разом з тим, підкреслив владика Євстратій, "необхідно чітко розуміти: практична відповідь на наш заклик до діалогу на сьогодні залежить від УПЦ МП".

Як зазначається у коментарі архієпископа Євстратія, Київський Патріархат був ініціатором та зробив ряд кроків до діалогу: "... Ми звернулися з офіційним листом до УПЦ МП та мали зустріч у Лаврі з її Предстоятелем митрополитом Володимиром, ми просили утворити робочу групу для підготовки до діалогу, ми виступили з ініціативою зустрічі робочих груп у Лаврі в жовтні 2009 р. Ця зустріч, у якій також брав участь і владика Антоній, була успішною. Однак менше ніж за тиждень Синод РПЦ відкликав до Москви одного з ключових учасників підготовки до діалогу, архімандрита Кирила (Говоруна). І після цього підготовка завмерла. Ми кілька разів пропонували різні дати зустрічей, різні формати продовження роботи, однак справа далі не зрушилася з місця. Тож було би дуже добре, якби слова про налаштованість до діалогу знову знайшли продовження у справах".

Зі свого боку, як член робочої групи та речник Київської Патріархії, архієпископ Євстратій засвідчив: "Ми готові зустрітися навіть завтра, якщо з боку УПЦ МП надійде така пропозиція".

Крім того, посилаючись на слова митрополита Антонія (Паканича) про події міжконфесійного протистояння, які ще живі у свідомості рядових членів УПЦ (МП), що стримує практичні кроки у діалозі, ієрарх УПЦ КП також нагадав, що "у свідомості архієреїв, духовенства та вірних Київського Патріархату ці події також живі, і їм не раз доводиться стикатися з проявами агресії щодо себе й сьогодні".

"Для того й існує діалог, щоби не повертатися до минулого, не розпалювати ворожнечу, а шукати шляхів примирення і порозуміння. Образи минулого не повинні визначати всі наші сьогоднішні вчинки", -- закликає обидві сторони архієпископ Євстратій.

На його думку, не виправдовує відсутність практичних кроків у діалозі й різниця у позиціях сторін. "Якщо різниці немає – тоді й діалог не потрібен, бо є однодумність. Призначення ж діалогу – зближувати тих, хто має різні думки, шукати точки дотику, дати можливість почути одне одного", -- каже архієпископ Євстратій.

Він висловлює розуміння, що не все у питанні діалогу залежить від владики Антонія чи митрополита Володимира, "чи навіть цілої УПЦ МП". Важливу роль у цій справі відіграє Московська Патріархія, яка, за спостереженнями речника УПЦ КП, "є категоричною противницею порозуміння між нашими Церквами, бо марно сподівається на приєднання УПЦ КП до Московського Патріархату на його умовах".

Тому в УПЦ КП найбільшу надію у справі подолання церковного розділення покладають не на людей, а на Бога, як про це і говорив митрополит Антоній, підсумував архієпископ Євстратій.

Теги: