Керуючий справами УПЦ і глава УГКЦ висловили свої думки про єдину помісну Церкву в УкраїніМитрополит Антоній (Паканич), керуючий справами УПЦ, і Верховний архієпископ Святослав (Шевчук), глава УГКЦ, дали свої оцінки церковному розділенню в Україні і накреслили шляхи його подолання, повідомляє кореспондент порталу "Релігія в Україні".

"З точки зору православної еклезіології, тобто з точки зору вчення про церкву, помісна церква в Україні вже існує. Це Українська Православна церква. Ми маємо визнання з боку усього світового православ’я", -- нагадав керуючий справами Української Православної церкви, ректора Київських духовних академії та семінарії, член Синодальної комісії УПЦ з діалогу з УАПЦ і з підготовки діалогу з УПЦ КП митрополит Бориспільський і Броварський Антоній (Паканича), відповідаючи на запитання журналліста видання Голос Карпат про подолання церковного розділення в Україні.

Водночас, зауважив ієрарх, ні УПЦ КП, ні УАПЦ не мають визнання з боку інших помісних церков. "Тому слід розуміти, що об’єднання усіх громадян України, які сповідують православну віру, в єдину церкву передбачає повернення до канонічного спілкування зі світовим православ’ям тих спільнот в Україні, які самі добровільно розірвали це спілкування. Саме такими спільнотами є на сьогодні УПЦ КП та УАПЦ", -- сказав митрополит Антоній.

За його словами, хоча між УПЦ (МП), з одного боку, та УПЦ КП і УАПЦ, з іншого, немає євхаристійного спілкування, "однак між нами відсутні розбіжності у віровченні — сповідуємо одну православну віру". Натомість "греко-католики перебувають у складі католицької церкви, тому вони сповідують католицьке вчення. А між православними і католиками існують суттєві розбіжності в царині віровчення, церковного устрою, практики церковного життя тощо", -- сказав владика Антоній в навів приклад: "Хоча греко-католицька церква намагається підкреслювати свою східну ідентичність, однак, наприклад, вчення про особливу владу Римського єпископа, яке сповідують і греко-католики, – це атрибут західного вчення про церкву, який ніколи не визнавали на Сході. Існують й інші суттєві розбіжності. Тому, якщо з УАПЦ та УПЦ КП ми намагаємося налагодити діалог з приводу можливих шляхів подолання розколу, то з УГКЦ ситуація інша. Наші взаємини з УГКЦ слід розглядати в більш широкому контексті православно-католицького богословського діалогу. В цьому діалозі вже є певні надбання, які ще маємо актуалізувати в українських умовах. Звісно, що можемо вести діалог з УГКЦ і на українському рівні".

Керуючий справами УПЦ і глава УГКЦ висловили свої думки про єдину помісну Церкву в УкраїніВисловлюючи думку на цю ж тему в інтерв’ю газеті Слово просвіти, глава УГКЦ, Верховний архієпископ Києво-Галицький Святослав (Шевчук) сказав: "Коли йдеться про єдину, але поділену Київську Церкву, то мусимо пам’ятати, що ці поділи є наслідком, я б сказав, історичних шрамів на тілі нашого народу. Кожний поділ мав свій історичний контекст і свої причини. Нині є, практично, чотири Церкви, які мають коріння у Хрещенні святого рівноапостольного князя Володимира. Це наша Церква, Українська Православна Церква, яка перебуває у єдності з Московським Патріархатом, Українська Православна Церква Київського Патріархату. І не забуваймо про Українську Автокефальну Православну Церкву... Коли говоримо про ті гілки київського християнства, то ми, де-факто, говоримо, я б сказав, про певні історичні виміри єдиного тіла".

Блаженніший Святослав звернувся до свого попередника кардинала Любомира (Гузара), який свого часу "повернувшись з осідком Глави Церкви до Києва, виголосив програмну проповідь, яка називається “Єдиний Божий люд у краї на київських горах”. У виголошеному тоді слові він заманіфестував причини свого повернення до Києва, а відтак накреслив шлях, яким чином оцінювати той спадок, що його кожна з частин колись єдиної Київської Церкви здобула впродовж свого існування, і яким чином прямувати до усім нам бажаної єдності".

Глава УГКЦ також нагадав, що 5-12 червня 2013 р. в Україні перебував кардинал Курт Кох, президент Папської ради сприяння єдності християн. Під час того візиту відбувся круглий стіл, на який запросили представників громадськості, богословів, активних мирян різних Церков. "І що ж ми, представники різних гілок єдиної колись Київської Церкви, побачили? Ми побачили, що питання церковної єдності незворотне. Про це я заявляю з глибокою впевненістю. Потреба єдності є духовним запитом віруючих християн-українців", -- заявив блаженніший Святослав.

"Коли говоримо про православну сторону, то бачимо, наскільки наші православні брати втомлені від існуючого серед них поділу. Бачимо, наскільки серйозно вони прагнуть зробити крок усередині власного кола. Другим кроком, очевидно, має бути питання єдності всіх гілок київського християнства, -- переконаний глава УГКЦ. -- Тому Українська Греко-Католицька Церква дедалі більше усвідомлюється як необхідний партнер для досягнення єдності. Донедавна цього не було. І коли говорили про єдину помісну Церкву в Україні, то обов’язково як єдину помісну православну Церкву. Нас просто викидали з поля зору. Тепер уже всі розуміють, що наша Церква — каталізатор і промотор досягнення такої єдності".

Третім моментом, який глава УГКЦ зрозумів після тих зустрічей, є те, що "не тільки дедалі глибшим є суспільне розуміння, а й влада вже усвідомлює, що Церква не є людською інституцією, якій можна накинути єдність, за допомогою дипломатії, якихось домовленостей чи наказів штучно створити єдину Церкву... Тому за Божою волею можуть відбутися події, які в людському сприйнятті видадуться дивними й несподіваними", -- вважає Верховний архієпископ УГКЦ.

Фото asn-news.ru

Теги: