Глава УПЦ КП заперечує сопричастя з Римом і пропонує свою модель об’єднання в УкраїніПредстоятель УПЦ Київського Патріархату Патріарх Філарет в інтерв’ю Gazeta.ua висловив свою думку щодо подолання розділення між традиційними конфесіями в Україні та об’єднання в одну помісну Церкву, повідомляє "Релігія в Україні".


"При мені ніколи Київський патріархат не приєднається до Московського. Ніколи. І вони це знають. Тому й називають мене головною перешкодою", -- сказав глава УПЦ КП та зазначив, що особисто готовий пожертвувати своєю посадою заради об’єднання. -- За чесної умови пішов би на таку жертву. Першим сигналом такої готовності був би Собор Української православної церкви Московського патріархату, де б оголосили про від­окремлення від Москви. Тоді на рівних правах об'єднались би з Київським патріархатом. Можна було би області розділити на декілька єпархій. Тоді кожен єпископ керуватиме своїми районами. Однак у Московському патріархаті на це ніколи не підуть".

Він заявив, що на сьогодні відсутній діалогу між УПЦ Київського Патріархату й УПЦ Московського Патріархату. "Діалогу немає. Створили комісію, яка ні разу не збиралася. Навіть якщо би й зустрілися, то це були б самі слова, без діла. Вони не можуть відокремитись від Москви. Вплине лише народ. Перехід парафій. Можуть залишитися з порожніми храмами".

Так само немає у Філарета близьких контактів з Онуфрієм, Предстоятелем УПЦ (МП). "Ми входимо у Всеукраїнську раду церков, -- каже глава УПЦ КП, -- Там спілкуємось. Близько контактувати зі мною бояться. Москва хоче ізолювати Київський патріархат. Якщо наш священик спілкується з кимось з єпископів чи священиків Московського патріархату, то зразу їх здають, пишуть лист до вищого керівництва. Мовляв, розмовляли з "розкольниками". З Онуфрієм не один раз віч-на-віч говорили. Ще до його обрання. Тема була про вступ України в ЄС. Він був проти. Тому що Москва проти. Надто послушний. На об'єднання не піде".

Водночас, за словами очільника Київського Патріархату, "у нас хороші стосунки з Українською греко-католицькою церквою, бо і ми, й вони стоїмо на спільних державницьких позиціях". Проте мова не йде про утворення з УГКЦ єдиної помісної Церкви, яка б була в сопричасті і з Римом, і з Константинополем: "Цю ідею висловлював кардинал Любомир Гузар. Але такого не буває. Або ви з одним, або з іншим. Для сопричастя з Римом і Константинополем треба, аби вся церква римо-католицька і православна об'єдналися в одну церкву Христову. А для цього римо-католицька церква має відмовитися від папства як догмату. Вона вчить, що римський єпископ – Папа – глава всієї вселенської церкви, намісник Христа на землі. Тобто там, де немає влади папства, – немає і церкви. Православні такого догмату ніколи не приймуть".

Враховуючи всі суперечності, Патріарх Філарет назвав головні кроки до подолання розділення між традиційними конфесіями в Україні: "Перший і головний крок – УПЦ МП відокремитися від Москви. Тоді не має ніяких перешкод об'єднатися в одну церкву. Буде визнання всіма іншими православними церквами. В результаті УГКЦ відокремиться від Рима. Таким чином православні й греко-католики стануть єдиною автокефальною православною церквою. Греко-католицька церква утворилася, бо українці не мали держави. Тепер ця причина ліквідована, маємо незалежну ­Україну. Причина для розділення відсутня. УГКЦ існує 400 років, а 600 років до Берестейської унії ми ж були разом".

Теги: