28 травня 2015 року у Києві відбулася перша спільна міжконфесійна зустріч між Українською Греко-Католицькою Церквою та Харківсько-Полтавської єпархією УАПЦ, зареєстрованою як УАПЦ(оновлена). До складу делегацій увійшли єпископи, священики та миряни з обох сторін, які уклали Комунікат про спільну міжконфесійну зустріч між УГКЦ та Харківсько-Полтавською єпархією УАПЦ, повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на сайт єпархії.

Відповідно до звернення XXV єпархіяльного собору Харківсько-Полтавської єпархії щодо прохання про братні поради для «досягнення євхаристійного спілкування та адміністративної єдности Харківсько-Полтавської єпархії Української Автокефальної Православної Церкви з Українською Греко-Католицькою Церквою як із співспадкоємницею київської традиції» було проведено першу спільну зустріч між офіційними представниками обох Церков.

На початку зустрічі, було наголошено, що в Україні існує одна Церква Володимирового хрещення, яка сьогодні поділена на кілька конфесій, організаційно цілком незалежних. Відповідно дві сторони дійшли згоди, що:

 

  1. Закликаємо усіх наших вірних до ревної молитви за єдність Церков Київської традиції. Зближаючись до свята Зіслання Святого Духа на апостолів, благаємо Духа Святого, який є Духом єдності і сопричастя вислухати наші моління.
  2. Українська Греко-Католицька Церква є Помісною Східною Церквою (православною за віросповіданням), яка перебуває у сопричасті (єдності) з Єпископом Риму і є канонічно визнаною Церквою, що має неперервану спадкоємність з часу хрещення князем Володимиром Київської Русі у 988 році.
  3. Харківсько-Полтавська єпархія УАПЦ, утворена 1943 р., є окремою церковною структурою (подібно до УПЦ КП чи УАПЦ), яка охоплює всю територію сучасної України, має власну ідентичність та не є у сопричасті з жодною з канонічно визнаних православних Церков. Шукаючи вихід з вимушеної еклезіологічної ізоляції, Харківсько-Полтавська єпархія УАПЦ вбачає його в євхаристійній та адміністративній єдності з Українською Греко-Католицькою Церквою, що не передбачає часткового приєднання або поділу частини якоїсь окремої православної Церкви.
  4. Беручи до уваги досвід православно-католицького діалогу на вселенському та місцевому рівнях розпочинаємо спільний пошук моделі відновлення єдиної Помісної Церкви в Україні.

Комунікат підписали 28 травня глава УГКЦ Верховний архієпископ Святослав (Шевчук) та архієпископ Харківський і Полтавський УАПЦ Ігор (Ісіченко).

Під час засідання сторони звернули увагу на розвиток сучасного екуменічного руху, метою якого є досягнення повноти єдності між усіма християнами, та ствердили, що існує тенденція його послаблення на світовому рівні. Однак вірні заповіді Господа Ісуса Христа «щоб усі були одно» (Ів. 17.21) та маючи моральний і духовний обов’язок перед Богом, українські Церкви хочуть розвивати цей рух на місцевому рівні, щоб засвідчити свою вірність Божим заповідям.

Розглянувши та обговоривши пропозиції можливого об’єднання, сторони дійшли згоди, що, «поділяючи ту саму віру, маючи те саме розуміння Святих Тайн та зважаючи на важливу роль Єпископа Риму у творенні єдності Христової Церкви, слід поглибити розпочатий діалог і засвідчити своє бажання конкретними рішеннями сторін», повідомляє сайт Харківсько-Полтавської єпархії УАПЦ(о).

Пропозиції, які були обговорені під час зустрічі, планується представити окремо Синодові єпископів Української Греко-Католицької Церкви та Єпархіальному соборові Харківсько-Полтавської єпархії для їх подальшого затвердження та впровадження.

На завершення спільної наради учасники зустрічі спільно помолились у каплиці святого Архистратига Михаїла та інших Небесних Сил безплотних за мир та злагоду в українській державі.


Нагадаємо, що водначас УАПЦ на чолі з митрополитом-місцеблюстителем Макарієм (Малетичем) разом з УПЦ КП готують процес об’єднання в одну помісну Церкву.

Теги: