Представники Церков і депутати створюють робочу групу з усунення законодавчих прогалин щодо віросповіданняКомітет Верховної Ради України з питань культури і духовності провів 28 жовтня круглий стіл «Стан свободи совісті та державно-церковних відносин в Україні» за участі народних депутатів України, представників Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій, Міністерства культури України, Генеральної прокуратури України, експертів у сфері релігійної свободи, правозахисників і громадських діячів, повідомляє Інститут релігійної свободи.

Метою заходу було обговорення та вироблення механізмів законодавчого реагування для вирішення нагальних питань у сфері свободи совісті і державно-церковних відносин в Україні. Голова Комітету Микола Княжицький наголосив на важливості збереження принципу партнерства як основи розвитку державно-конфесійних відносин та гарантії стабільності держави.

Голова підкомітету з питань державної політики у сфері свободи совісті та релігійних організацій Віктор Єленський визначив пріоритетні напрямки удосконалення правового поля у релігійній сфері. Він зазначив, що саме за період роботи Верховної Ради України VIII скликання помітно зросла динаміка законодавчих ініціатив та активізувався процес удосконалення законодавчої бази у зазначеній сфері.

Учасники заходу проаналізували поточний стан державно-конфесійних відносин упродовж 2014-2015 років.

Голова правління Інституту релігійної свободи Олександр Заєць поінформував присутніх про випадки безпрецедентних порушень релігійної свободи та фундаментальних прав віруючих на окупованих російськими військами територіях Донецької і Луганської областей.

Він звернувся до народних депутатів з пропозицією поширювати на міжнародному рівні інформацію про факти порушень свободи совісті та віросповідання на окупованих територіях, використовуючи всі можливості міжпарламентських зв’язків. На думку експерта, важливо також органам влади налагодити діалог з релігійними спільнотами, які переселилися з Криму і Донбасу в інші регіони України, щоб створити належні умови для задоволення їхніх релігійних потреб на новому місці.

Присутні обговорили питання доцільності прийняття у якості закону проекту Концепції державно-конфесійних відносин, узгодження процедур реєстрації релігійних організацій як юридичної особи, необхідності внесення доповнень до Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» задля звільнення священнослужителів від мобілізації, визначення на законодавчому рівні процедури направлення віруючих громадян на альтернативну (невійськову) службу під час мобілізації, законодавчої регламентації військового капеланства.

Дискусії виникли під час обговорення конфліктних ситуацій, які виникають під час змін канонічної юрисдикції православними громадами. Зокрема, народний депутат Вадим Новинський закликав правоохоронні органи об’єктивно розслідувати факти насильства та силових протистоянь у низці резонансних ситуацій. Учасники круглого столу наголосили на важливості дотримання вимог законодавства України при вирішенні питань переходів релігійних громад з однієї юрисдикції до іншої.

Народні депутати підтримали ініціативу учасників Круглого столу щодо створення при Комітеті з питань культури і духовності робочої групи у складі народних депутатів, членів ВРЦіРО та експертів, метою якої буде усунення законодавчих прогалин у сфері свободи віросповідання та опрацювання концептуальних рішень.

Теги: