Єпископ УАПЦ пропонує план об’єднання УАПЦ і УПЦ КПЄпископ Віктор Бедь, керуючий Мукачівською і Карпатською єпархією УАПЦ та голова Комісії з духовності, освіти та катехізації цієї Церкви, виступив 10 березня з пропозиціями щодо шляхів подолання розділення між УАПЦ та УПЦ КП з перспективою створення єдиної помісної Православної Церкви в Україні, повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на сайт єпархії.

Коментуючи історию взаємин Константинополя і Москви, єпископ Віктор Бедь наголошує, що "у зв'язку з низкою політичних і міждержавних відносин між Московським царством і Османською імперією Константинопольська Православна Церква під великим тиском визнала московську висвяту Митрополита Київського, Галицького і всієї Русі Гедеона (1685/1686)", але при цьому "не ухвалила рішення про передачу Української (Руської) Церкви з центром Митрополії у Києві у підпорядкування Московської Церкви. Такого рішення соборні органи управління Константинопольського патріархату ніколи не ухвалювали".

Таким чином, доводить єпископ УАПЦ, "відповідно до церковних канонів так звана нібито передача Української (Руської) Церкви з центром Митрополії у Києві у 1685/1686 рр. Московській Церкві не є канонічною і чинною".

Натомість, на його думку, "відроджена в Українській Народній Республіці 5 травня 1920 року та чина й дієва сьогодні Українська Автокефальна Православна Церква в Україні (етапи відродження 1918–1927; 1942–1944 та 1990–1995 рр.) є історичною, канонічною і законною церковною структурою.

Для подальшого утвердження і визнання на міжцерковному рівні єдиної помісної автокефальної Української Православної Церкви єпископ Віктор закликає "вжити рішучих заходів для об'єднання історичної УАПЦ та новітньої УПЦ КП".

Він пропонує:

"1. Відновити діалог і спілкування між УАПЦ і УПЦ КП.
2. Сформувати нові, неамбітні, високопрофесійні комісії для проведення попередніх переговорів та узгодження позицій між УАПЦ та УПЦ КП.
3. На перших етапах:
- налагодити дружні і братерські взаємовідносини між єпископатом, духовенством, духовними школами та віруючими УАПЦ та УПЦ КП;
- розглянути Конференцію УАПЦ та УПЦ КП як можливу форму взаємодії між церквами;
- з однаковою пошаною і визнанням ставитися до Предстоятелів УАПЦ та УПЦ КП як перших серед рівних і рівних поміж собою;
- розглянути питання про спільні молебні та Євхаристію між УАПЦ та УПЦ КП, а також УАПЦ в діаспорі;
- розробити дорожню карту канонічно-правового механізму щодо об'єднання УАПЦ і УПЦ КП та утвердження єдиної Помісної Автокефальної Української Православної Церкви;
- cформувати спільну комісію УАПЦ та УПЦ КП щодо ведення переговорів із представниками вищих органів державної влади України та Вселенським Патріархом щодо відновлення історичного і канонічного статусу Української Церкви, утвердження єдиної Помісної Автокефальної Української Православної Церкви та її визнання на міжцерковному рівні;
- узгодити канонічно-правові гарантії щодо збереження соборноправності в церковному управлінні та статусів діючих єпархій, єпископів, духовенства і релігійних громад УАПЦ та УПЦ КП після проведення об'єднання церков".

Теги: