VI Всесвітній форум українців обговорить церковне життя20-21 серпня у Києві відбудеться VI Всесвітній форум українців – з’їзд представників діаспори з усього світу. У триденній програмі форуму – 10 тематичних секцій. Ключові питання – збереження ідентичності, освіта, церковне життя, повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на Медіапортал української діаспори.

«Для участі зареєструвалися представники діаспори із 35 країн світу. Ми чекаємо більше 300 делегатів. […] Зараз, коли йде брязкання зброєю, коли відбуваються провокації у Криму, сам факт того, що 300 представників закордонного українства приїхали в Україну – це демонстрація того, що ми не боїмося, що ми висловлюємо солідарність з Україною у переддень 25-ї річниці незалежності», – заявив Михайло Ратушний, голова Української всесвітньої координаційної ради.

Протягом першого дня делегати розповідатимуть про свою діяльність та найгостріші проблеми, які хвилюють українців діаспори. Протягом другого – працюватимуть 10 тематичних секцій форуму: державного будівництва, гуманітарної політики, юридична, секція інформаційної політики, освіти та виховання, трудової міграції, економічної та інвестиційної політики, волонтерства і захисту українців на тимчасових окупованих територіях, церковного життя, молодіжної політики. Події третього дня відбуватимуться у Національній опері за участі Президента України та урядовців.

Ключовими питаннями для обговорення будуть збереження ідентичності українців за кордоном, діяльність українських церков та українські школи за кордоном.

За словами представника Українського конгресового комітету Америки Роксолани Стойко-Лозинської, основні побажання української діаспори – ширша співпраця із українською владою та активне залучення українців із-за кордону до позитивних трансформацій в Україні.

Представники діаспори вже висловили стурбованість тим, що найвищі офіційні представники України не охоче йдуть на контакт із українськими громадами за кордоном, причому і у тих країнах, де діаспора дуже чисельна. «Якщо це стається – то з великими труднощами і у такій формі, що для відкритої дискусії немає місця», – зауважила пані Стойко-Лозинська. Михайло Ратушний висловив стурбованість закриттям ряду українських консульств, у тому числі у Парані (Бразилія), де зосереджена переважна більшість 500-тисячної української діаспори у Бразилії.

Стойко-Лозинська зазначила, що після скандальних антиукраїнських висловлювань кандидата в Президенти США Трампа українська діаспора видала  у відповідь офіційну заяву. «Ми звернулися до його співголови Сема Кловеса і висловили йому не лише наше незадоволення, але й шок та обурення. Колеги пана Трампа постійно перепрошують за його вислови і кажуть, що він «не мав це на увазі», проте, як бачимо, згодом це продовжується», – зазначила вона.

За словами Тараса Дудка, представника української громади у Росії, їхнє становище наразі «дуже непросте» з огляду на геополітичну і внутрішню ситуацію. «Російські ЗМІ будують такий образ українця, начебто вони і не зовсім українці, а росіяни, яких «записали» в українці. Іде зумисна дезінформація. Вони розповсюджують ненависть до української історії, мови, до людей з України», – розповів він.

Тарас Дудко нагадав про атаки проти української бібліотеки та Національного культурного центру  України у Москві, не кажучи про інші види тиску. «Зараз там бути українцем загрозливо. Багато [делегатів] відмовилися їхати, тому що ФСБ провела з ними «співбесіди». Якщо з ними ще не проводили «розмов», ці «розмови» будуть після повернення», – заявив Михайло Ратушний.

Всесвітній форум українців відбувається кожні 5 років з часу здобуття Україною незалежності як платформа для комунікації між діаспорами з різних країн.

Теги: